Pandurii a evoluat cu antrenorul Iordănescu (suspendat) în tribună, cu Săpunaru în faţa apărării şi cu doar 100 de spectatori în tribunele de la Drobeta Turnu Severin. Astra joacă fără Şumudică, intrat în concediu medical. Pandurii are iniţiativa în startul jocului şi în minutul 8, Nistor se împiedică în momentul şutului. În minutul 17, gorjenii au deschis scorul prin Săpunaru, care reuşeşte un eurogol, un şut în forţă care trimite mingea sub bara transversală. În minutul 26, după o centrare dintr-o lovitură liberă, Piţian trimite cu capul în Lung, ocazie uriaşă de desprindere pentru olteni.
Pandurii rămâne în inferioritate din minutul 42, când Piţian, care avea deja un galben, nu se dă din faţa lui Budescu la o lovitură liberă şi primeşte al doilea avertisment, fiind eliminat. {gAdArticol2}}
După pauză, Astra este mai activă, Alibec profită de o gafă uriaşă a lui Filipetto, scapă singur cu Mingote, dar trimite mult pe lângă poartă. Pandurii presează în stânga, iar Ciucur ratează o şansă mare. În inferioritate, gorjenii renunţă la ofensivă şi Astra egalează cu şapte minute înainte de final, când Boldrin prinde un şut superb, de la 25 de metri, direct în vinclul porţii lui Mingote. În prelungiri, Geraldo este şi el eliminat pentru o intrare foarte dură la Nicoară. Astfel, derby-ul de la Severin se termină 1-1, scor suficient pentru ca Pandurii să fie sigură de play-off, cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat.
Sport
21.12.2015
Fotbal, Liga I, Pandurii Tg. Jiu - Astra Giurgiu 1-1 (1-0)
Pandurii, remiză echitabilă cu Astra
Gorjenii au remizat la Severin, 1-1 în derby-ul etapei, cu Astra Giurgiu şi gorjenii au asigurat locul de play-off
Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)
< înapoiînainte >