6 poduri vor fi reabilitate anul acesta în comuna vâlceană Mateeşti, ca urmare a finanţărilor obţinute prin programul Anghel Saligny, a anunţat primarul Cosmin Anghelescu.
De altfel, acesta a şi dat startul investiţiilor prin deschiderea unui front de lucru la podul din punctul Angheleşti. Conform alesului din fruntea primăriei, anul acesta vor fi finalizate lucrările la 2 poduri de peste pârâul Tărâia, lucrări estimate la 2,6 milioane lei, dar şi cele care asigură circulaţia rutieră sau pietonală de la Iriştea, Angheleşti, Enciu şi Iriza, cu o valoare totală de 2,45 milioane lei.
„Sper ca până în toamna acestui an să inaugură toate cele 6 poduri şi punţi pietonale care fac legătura între sate componente ale localităţii”, a precizat primarul Anghelescu.
În paralel, vor debuta şi lucrările de extindere a reţelei de canalizare, obiectiv finanţat cu 15 milioane lei în cadrul aceluiaşi program.