Sub Lupă

Miţă Lăbuş, eliberat după mai bine de un an de arest preventiv

Judecătorii au decis ca interlopul să fie plasat sub control judiciar, cu interdicţia de a părăsi localitatea şi de a se apropia de martorii din dosar

Joi, 17 martie a.c., Curtea de Apel Piteşti a respins apelul DIICOT Vâlcea la decizia Tribunalului Vâlcea din 9 martie de a-i elibera pe Mihăiţă Obreja (cunoscut sub porecla de “Miţă Lăbuş”) şi Radu Ştefan Drăghici din arestul preventiv şi a-i trece în regim de control judiciar. În Hotărârea nr. 19/2016, judecătorii de la instanţa de apel au considerat nefondată contestaţia formulată de procurori împotriva încheierii nr.42 din data de 9 martie 2016, pronunţată de Tribunalul Vâlcea, în dosarul nr. 1338/90/2015/a 17. Potrivit aceleiaşi hotărâri, ambii intimaţi inculpaţi au interdicţia de a părăsi localitatea, lui Mihăiţă Obreja fiindu-i interzis să se apropie de martorii din dosar.


Lider al unei grupări specializată în cămătărie, înşelăciune, şantaj şi extorcare

“Lăbuş” a fost încarcerat în Penitenciarul Colibaşi din ianuarie 2015, procurorii DIICOT Vâlcea instituind măsura sechestrului asiguratoriu pe bunurile sale şi ale cumnatului său, Petre Valeriu Sandu, precum şi pe activele SC Stilunicom SRL. Fostul locotenten al luii Vasile Gorun (celebru personaj interlop vâlcean din a doua jumătate a anilor `90) a fost acuzat de procurorii anticriminalitate organizată şi terorism că s-a erijat în liderul unui grup infracţional specializat în acţiuni de cămătărie, înşelăciune, şantaj şi extorcare. Din această structură mafiotă, potrivit procurorilor, ar mai fi făcut parte alţi 13 inculpaţi: Petre Valeriu Sandu, Camelia Popa, Andrei Nicolae Binder, Radu Ştefan Drăghici, Elena Larisa Ungureanu, precum şi pentru comisarul-şef Gabriel Popa, adjunctul Poliţiei Municipiului Râmnicu Vâlcea, suspectat că a divulgat grupării infracţionale date cu caracter personal pe care le-a obţinut în urma accesării bazei de date a poliţiei.
Pe rolul instanţelor continuă judecarea dosarului 1338/90/2015.

Istoricul punerii sub acuzare şi al reţinerilor îl puteţi găsi aici:

http://saptamana.net/articol/7366-diicot-perchezitii-domiciliare-in-valcea-la-gruparea-labus-specializata-in-comiterea-infractiunilor-de-santaj

http://saptamana.net/articol/7399-extorcarea-metoda-predilecta-a-gruparii-labus

http://saptamana.net/articol/7428-avocata-unei-inculpate-din-gruparea-labus-isi-instiga-clienta-la-violare-de-corespondenta

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

29.03.2016 - 09:29Zotica:ASA E ANDREI BINDER "SCOATE" PE EUROPA IAR DRAGOS VOICU PE AUSTRALIA. DIN PROFITUL FACUT, AMBII COTIZEAZA LA BOSSUL BOSSILOR LABUS, CARE LA RANDUL SAU COTIZA LA O PARTE DIN FOSTA CONDUCERE A IPJ VL. CUM ACEASTA A FOST SCHIMBATA, ASA SI BLATURILE LUI LABUS S-AU DUS DRACU. hAHAHahaHAha.

29.03.2016 - 09:11Marcel:Ia vedeti ca Andrei Nicolae Binder face parte dintr-un grup de crima organizata in domeniul informatic. Si el si finul lui Labus, Voicu. Hai ca Labus s-a ridicat pe p... lui in schimb catelusii astia ai lui sunt plini de figuri si morti de foame. Isi schimba hainele intre ei sa aiba cu ce sa pozeze in oras. Huooo sclavilor!!! O sa va rup capatanile de fata cu Labus ca sa va arat proba de smecherie!!!

Pagina 1 din 1 (2 comentarii din 2)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...