Actualitate

Primarul din Ocnele Mari, eliminat din PNL prin metode securisto-comuniste

Fost viceprimar şi coechipier cu Petre Iordache, consilierul local Constantin Lăzăroiu l-a reclamat pe edil la partid printr-o notă informativă

Şedinţa de miercuri, 24 februarie, a conducerii judeţene a PNL Vâlcea a fost, pe final, una extrem de tensionată. Un grup de membri ai organizaţiei Ocnele Mari, în frunte cu consilierul local Constantin Lăzăroiu, au cerut în mod imperativ liderilor judeţeni înlocuirea primarului Petre Iordache din calitatea de preşedinte al organizaţiei cu tânărul Mihai Pătru, angajat al primăriei din localitate la serviciul taxe şi impozite. Constantin Lăzăroiu a precizat că Pătru a fost evidenţiat, într-un sondaj realizat de curând în oraşul vecin cu Râmnicul, drept favorit la câştigarea funcţiei de primar la alegerile locale din 5 iunie a.c. Pe surse, am obţinut şi o adevărată notă informativă (în facsimil), scrisă de mână, prin care alesul PNL îl înfierează cu mânie proletară pe actualul edil în faţa conducerii judeţene, uitând să precizeze că a fost alături de acesta în majoritatea timpului în care s-ar fi putut petrece faptele pe care i le pune în cârcă.

Turnătoria revine la modă

Lapidar şi în termeni duri, Lăzăroiu încearcă să-l desfiinţeze pe Petre Iordache, chiar cu riscul de a se autoridiculiza. “Ascensiune socială ca activist PCR, UTC, Şcoala de Partid, Sindicalist, Preşedinte Asociaţie Sportivă - Politic, fără a practica niciun sport. Protecţie de fuste în ascensiune (sic!) Intră în cercul de relaţii al foştilor activişti de partid, pentru prosperitatea economică. Profitor al carenţelor de legislaţie. Sustragerea de la plata impozitelor şi taxelor. Mese la reprezentanţii fiscului, plată mizeră la muncitori, angajare la negru, evaziune fiscală, neplată apă potabilă, folosirea zonei drumului pentru parcare, fără autorizaţie şi plată taxe, firma nu îi este prosperă, îi va ocupa o parte din timp, şi-a închis magazinul, piaţa ambalajelor de polietilenă este în regres, inconsecvent, limitarea accesului la control. În 1996, candidat pe listele PSM. În 2000, candidat pe listele PNŢCD. (...) Reprezintă un partid în cădere, care foarte probabil va trece în opoziţie pentru a băga posibili consilieri (toţi cei atraşi forţat îl vor părăsi). (...)”, cam aşa sună “rechizitoriul” întocmit de Constantin Lăzăroiu.

Edilul s-a împăcat cu soarta

Nici edilul în funcţie nu a stat cu mâinile în buzunare. S-a prezentat la şedinţa cu pricina şi a explicat că rivalul său este nemulţumit din cauza faptului că nu va mai prinde un loc eligibil pe lista PNL dacă el va rămâne candidatul formaţiunii. Apoi, a încercat să demonteze punctual acuzaţiile ce i se aduc şi să prezinte ce a reuşit să realizeze în cele două mandate de primar în localitate. După aproape două ore de discuţii, co-preşedintele Cristian Buican a închis şedinţa, amânând verdictul pentru săptămâna în curs. Nu am putut rezista tentaţiei şi l-am întrebat pe Petre Iordache cum răspunde public acuzaţiilor ce i-au fost aduse. “Chiar domnul Lăzăroiu s-a prezentat, în urmă cu ani buni, alături de domnii Bulacu şi Vîlcu, la mine la poartă şi m-au rugat să candidez din partea PD, apoi PDL, la primărie. Vă daţi seama că sunt mâhnit, după atâţia ani de muncă. Mă gândesc să mă retrag din toate funcţiile deţinute în PNL, inclusiv din cea de preşedinte al Ligii Aleşilor Locali, dacă atât însemn eu pentru colegii din partid. Paradoxal, sunt faultat cu o totală lipsă de fair-play tocmai de către unii proveniţi din PDL. Vă pun la dispoziţie cazierul judiciar în copie, din care rezultă că nu am condamnări şi documentele din care reiese că am contestat în instanţă raportul Curţii de Conturi pe care abia acum înţeleg cine l-a ticluit”, ne-a declarat edilul.

Preşedintele PSD Vâlcea, deputatul Constantin Rădulescu, susţine că s-a înţeles cu primarul din Ocnele Mari, Petre Iordache, ales din partea PDL, în 2012. Edilul va candida pentru un nou mandat din partea social-democraţilor în 5 iunie a.c.

Ales latifundiar, pozează în sărac şi cinstit

Am consultat declaraţiile de avere şi de interese completate şi depuse de Constantin Lăzăroiu şi am observat, cu surprindere, că alesului nu i-a mers deloc rău în echipă cu Iordache. Probabil că acum, mizând pe un tânăr mai puţin experimentat, consilierul veteran speră să-şi crească gradul de prosperitate. Lăzăroiu locuieşte într-un apartament cu o suprafaţă de 83 mp, într-un bloc al cărui acoperiş arată jenant pentru o clădire locuită de oameni de vază ai localităţii. Totuşi, în ce priveşte casele şi terenurile deţinute, Constantin Lăzăroiu poate fi considerat fără a greşi un mic latifundiar al Ocnelor Mari. Abia din 2015 îi apar în declaraţii două case deţinute în coproprietate prin moşternire în 2011, până în 2012 ele nefiind menţionate în declaraţiile de avere şi interese. La fel şi o parte din terenuri. Şi acum să le enumerăm: 22.400 mp, teren agricol, 12.500 teren forestier, 550 mp intravilan, toate în coproprietate cu sora. În declaraţia din 2012, postată pe site-ul primăriei, apar suprafeţe mai mici, moştenite în aceiaşi ani, ceea ce ne obligă să ne întrebăm când şi de ce a minţit consilierul fost viceprimar şi primar al localităţii. La fel stau lucrurile în ce priveşte autoturismul Peugeot 206, care în declaraţia din 2015 este trecut ca fiind cumpărat în 2005, dar în cea din 2010, când alesul era viceprimar, nu e menţionat deloc, în locul său apărând o amărâtă de Dacia 1310. În fine, şi dacă ar fi numai atât, consilierului i-ar fi greu să justifice această mică avere realizată din salarii de bugetar completate cu veniturile soţiei din pensia de invaliditate.

Împroprietărit abuziv, precum Pepelea din poveste

Verificând la taxe şi impozite, adică exact departamentul în care activează noul protejat al lui Lăzăroiu, Mihai Pătru, am descoperit că în declaraţiile depuse în anii anteriori au fost operate retroactiv modificări de mână chiar de către ales, sub semnătură, şi păstrate de bune în anul curent, deşi trebuiau completate noi declaraţii cu date exacte. În plus, am descoperit că s-a împroprietărit pe o suprafaţă aparent neimportantă (cei 550 mp intabulaţi abuziv pe marginea Pârâului Sărat), exact între complexul comercial şi baza de tratament. Angajaţii primăriei recunosc că au descoperit că situaţia nu e normală în momentul în care au trebuit să lămurească situaţia cadastrală a terenului bazei de tratament în care vor să investească chinezii. “Pur şi simplu, terenurile se suprapuneau. Nici noi nu înţelegem cu şi-o fi emis titlu de proprietate, pentru că o suprafaţă aparţine complexului, iar cea vecină bazei”, ne-a declarat o angajată a primăriei. Pe terenul cu pricina funcţionează fix o parte din magazia complexului, complex în care activează chiar firma cumnatului lui Lăzăroiu. Această societate are deja 70.900 de lei datorii la bugetul local, cumnatul având şi pe persoană fizică debite de 3.570 lei. Sumele sunt consistente şi vechi de patru ani, în condiţiile în care sute de amărâţi, cu venituri insignifiante, au dările plătite la zi.
Şirul afaficurilor în care este implicat Lăzăroiu pare interminabil, spaţiul editorial nefiind suficient pentru etalarea întregii încrengături. Mai amintim că tot Lăzăroiu este şi vicepreşedinte al unei asociaţii locale de crescători de animale, care încasează, probabil, sume importante de la stat sub formă de subvenţii, numărul de animale fiind certificat de veterinarul prieten. Până acum, nu a verificat nimeni serios cât de reale sunt datele declarate. Încă un amănunt extrem de important. În anii `90, perioadă în care a deţinut funcţia de primar, socrul lui Lăzăroiu obţine retrocedarea unei suprafeţe importante în Ocnele Mari, deşi ea trebuia să fie reconstituită acolo unde a fost deţinută de familia acestuia, adică în comuna Prundeni. Prin urmare, ne vedem nevoiţi să revenim cu amănunte şi în acest sens.

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...