Fotbal, Liga 1 - Pandurii Târgu Jiu

Pandurii, victorie norocoasă în Copou

Echipa gorjeană s-a impus, duminică, la Iaşi, scor 1-0, şi rămâne liderul Ligii 1

După un meci în care a fost dominată, trupa lui Grigoraş a dat lovitura la ultima fază a meciului, în minutul 94, prin Dan Nistor, care a marcat din careu, lateral stânga, cu un şut la colţul lung. La faza golului, mijlocaşul gorjean şi-a preluat mingea cu mâna, dar arbitrul nu a observat şi a validat golul.

În prima parte, gorjenii au fost supuşi unui forcing sufocant, dar fără rezultat pe tabelă. În partea a doua, ambele formaţii şi-au împărţit ocaziile clare.
Herghelegiu a ratat cea mai mare şansă a gazdelor în minutul 67, în timp ce oaspeţii au ripostat doar cu şuturi de la distanţă prin Maxim şi Nistor.
Neînvinsă în acest sezon, trupa lui Grigoraş îşi consolidează prima poziţie după acest succes din Copou.
„A fost o victorie nemeritată, am făcut cel mai slab meci de la începutul campionatului. Gazdele au jucat mult mai bine, am avut noroc. Importante sunt punctele nesperate pe care le-am obţinut. O echipă mare câştigă şi când joacă prost”, a spus cu francheţe Petre Grigoraş.