Sport

Dramă în sportul vâlcean

Gabi Rizea, căpitan la echipa îngerilor

Fostul căpitan din sezonul trecut al echipei de juniori A de la CSM Râmnicu Vâlcea, Gabriel Rizea s-a stins din viaţă la doar 20 de ani.


Fundaşul central a fost în vara trecută în pregătiri cu echipa mare a CSM-ului, a jucat în amicale, dar nu a apucat să debuteze la alb-albaştrii în meciuri oficiale, fiind împrumutat la Liga a IV-a, la Călimăneşti. La Cozia a evoluat primele două etape, după care o accidentare şi mai ales faptul că intrase la o facultate în Sibiu, l-a determinat să renunţe la fotbal. În această perioadă, tânărul se afla la muncă în Germania. Cauza morţii este deocamdată necunoscută, jucătorul murind în somn. Decesul său prematur a şocat tot fotbalul din Vâlcea, foştii săi colegi lăsând mesaje sfâşietoare de durere pe site-urile de socializare.

Şeful Centrului de Copii şi Juniori al CSM Râmnicu Vâlcea, Gabriel Mangalagiu, a rămas şi el şocat la aflarea veştii. ”Mi s-a rupt inima când am auzit, era un copil foarte bun, ar fi putut continua cu şanse bune să joace undeva mai sus, dar a ales şcoala. A fost căpitanul echipei de juniori A, care anul trecut a jucat finala Cupei Federaţiei. El nu a avut niciodată probleme medicale, la club se fac testele de două ori pe an”, a spus Gabriel Mangalagiu.

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

18.01.2016 - 13:06Burli:Baiatul a avut probleme cu plamanii, avand pmneumonie. Fotbalul valcean face multe victime, iar atunci cand copii nu mai pot da randament maxim din cauza problemelor medicale, accidentarilor, sunt aruncati prin ligile inferioare, exemplul lui.

Pagina 1 din 1 (1 comentarii din 1)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...