Siderat de problemele pe care le-au întâmpinat unii dintre supravieţuitorii incendiului de la Colectiv, chirurgul Adrian Cacovean s-a oferit să le acorde gratuit consultaţii.
Într-o postare pe pagina sa de Facebook, doctorul Adrian Cacovean, specialist în chirurgie cardiovasculară, susţine că poate face diferenţa pentru supravieţuitorii de la Colectiv, care au nevoie de ajutor medical după externarea din clinicile din străinătate.
“Am înţeles ca există plângeri ale supravieţuitorilor de la Colectiv, că li se închid uşile, mai ales cand revin în ţară. Să vină la mine: le acord consultaţie şi tratament gratuit! Pot face asta şi să fac chiar o diferenţă în viaţa lor de acum înainte. Puteam face mult mai mult dacă se apela la mine înca din prima clipă a traumatismului. Încă nu este târziu să fac o diferenţă pentru cei care trăiesc. Nu spun vorbe din deşertăciunea şi rătăcirea minţii, ci vorbesc din experienţă. Să vină la mine cei părăsiţi de sistem, cei pentru care sistemul a ajuns la limita posibilităţilor (priceperii) şi cei care vor mai mult!”, transmite Adrian Cacovean.
Medicul vâlcean a avut parte, la rândul său, de momente critice la începutul lui 2015, când a suferit două atacuri cardiovasculare. Complicaţiile neurologice apărute din cauza problemelor la inimă l-au forţat să stea pe patul de spital săptămâni întregi.