... în Vâlcea
Geoană a dat în mintea lui Florinel Butnaru: Sunaţi la 112!
Prostănacul, după numele de botez politic dat de Ion Iliescu şi “Mihaela, dragostea mea”, alias Mircea Geoană, a ostenit până la Râmnicu Vâlcea să lanseze Organizaţia Judeţeană a Partidului Social Românesc, un fel de PMP cu puţă de amoraş, în genul celor confecţionaţi din gips să împodobească havuzurile chinezeşti de pe la curţile regale şi prezidenţiale ale etniei rome de la Sibiu, Timişoara, Craiova, Costeşti, Strehaia, Slatina şi de pe aiurea. Interimar la preşedinţia PSRO Vâlcea este deocamdată psihologul Adrian Sandu, dar suferinţa lui pare că nu va dura mult, pentru că Geoană a fost sedus de Florinel Butnaru, cu care a apărut la conferinţa de presă în nişte tandreţuri amintind de imaginile surprinse de paparazzi într-o cârciumioară la şosea, cu Elena Udrea şi iubitul proaspăt demisionar. Despre intrarea în partidul lui Dan Diaconescu, ieşirea şi revenirea temporară, dezlipirea definitivă de PP-DD, precum şi despre perioada de independenţă din Parlament, după care s-a înregimentat în PSD, ca să pună ochii acum pe PSRO, am avea nevoie de mai multe pagini pentru a le dedica poveştii lui Florinel Butnaru, suferind, se pare, dar ce zic eu, că este sigur aşa, de dromomanie politică.
Îl lăsăm pe altă dată pentru a ne întoarce la Prostănacul lui Ion Iliescu, care îşi imaginează că va intra în Parlament, tot aşa cum s-a văzut Preşedintele României, cu noul lui partid de stânga plin de florinei, foşti PP-DD-ei şi de alţi încurcă-lume migratori prin partidele ridicate la putere, după cum le-au dictat interesele personale.
Va să zică, Geoană a venit la Râmnicu Vâlcea, şi-a lansat Organizaţia Judeţeană a PSRO, l-a pus la stâlpul infamiei pe Ponta şi s-a întors la Mihaela, dragostea lui, să viseze în continuare frumos. Chestia este că nu mă pot abţine, aşa că îi induc subliminal următorul coşmar şi lui, şi amoraşului Florinel: pe vremea când îşi făcuse Partidul Noua Generaţie, domnu’ Gigi nu a pupat pragul Parlamentului decât după ce l-a luat lângă el Corneliu Vadim Tudor, cu toate că la alegeri PNG Vâlcea, sub conducerea lui Traian Grănişteanu, se prezentase cu 52 de organizaţii locale în 43 de comune şi în toate oraşele judeţului. Să spună Adrian Sandu că n-a fost aşa! Prin urmare, nu văd ce mare viitor va avea PSRO, cu 20 de organizaţii locale în 17 comune şi 3 oraşe din Vâlcea, cifrele date publicităţii fiind evident umflate pentru încurajarea înscrierilor în partid.
Bănuiesc că numai Aghiuţă mi-a determinat momentul de sinceritate, asupra căruia, dacă Florinel va zăbovi cu atenţie, va rămâne la PSD pentru o definitivă lăsare la vatră, cu gardă de onoare la catafalc şi drapelul naţional pe coşciugul politic. Altfel, la PSRO, ar fi înţelept să-şi pună deoparte de pe acum cele creştineşti, că nu se ştie dacă se va îndura careva, în cazul în care ar avea şi dare de mână în afară de compasiune.
Dacă vreţi să ştiţi cum se face pe viu o castrare politică, fără durere, întrebaţi-l pe consilierul judeţean Petre Grigore
Deşi părea destul de consistent şi tare-beton, scaunul lui Petre Grigore (consilier judeţean independent) reprezentant al CJ Vâlcea în AGA CET Govora, dă semne să o ia la vale ca un lahar (torent de noroi n.a.) după ce liberalii au hotărât să divorţeze de soaţa căreia îi reproşează că ar fi jucat într-un triunghi conjugal, deocamdată secretizat. Nu sunt puţini şi nici de condiţie politică măruntă cei care spun că iniţiativa liberalilor ar fi fost determinată de presiunea lui Cristian Buican pentru înlocuirea lui Grigore cu un protejat al casei căruia i s-a acordat azil politic în PNL după forţarea gardului de sârmă ghimpată de către membrii PDL care au cerut azil politic în masă la fostul duşman de clasă. Este cunoscut faptul că în Consiliul Judeţean Mircia Gutău rosteşte dictarea, după care tot el notează lucrările învăţăceilor, în calitate de dirigente de primară, ăl de le pune pixu-n mână şi îi învaţă litera scrisă pe domnii consilieri judeţeni, ceea ce vrea să-nsemne că precum zice, aşa se va face. Deşi prieten cu Petre, Mircia va trebui să cânte după partitura lui Buican, care îi deschide la rândul său porţile primăriei, urmând ca pentru cei apropiaţi şi de ochii lumii trădaţi să fie găsită o soluţie ulterioară, în măsură să le panseze orgoliul, să le satisfacă interesul personal şi castrarea politică, fără să-i doară. • Bănuiesc că sunteţi tentaţi să vedeţi cum se face pe viu o castrare politică, promisă fără durere. Chestiunea stă ca în bancul cu castrarea cămiloiului priponit între doi pari, solid înfipţi în pământ: se leagă sacul testicular al animalului şi, pac!, se zdrobeşte între două cărămizi, după care pacientul ia viteză maximă în zare. Ziceam că fără durere? Evident, cu condiţia ca Mircia Gutău să nu-şi prindă degetele între cărămizi. Coane Grigore, dă-ne un semn de unde ajungi şi, eventual, să ne trimiţi o ilustrată cu deschidere la Ocean şi cu o dedicaţie din Coran. Ştim că e dureros şi dintr-o parte şi, mai ales, pe cealaltă, dar obişnuinţa, fiind a doua natură a omului, va face suportabile durerile cauzate de aventura în politica Vâlcii.
... în ţară
În cazul în care PNL va pierde alegerile, Alina Gorghiu va fi desclocită într-o cadă cu cuburi de gheaţă
După ce Ordonanţa lui Dragnea privitoare la dezlegarea de glie a primarilor a fost declarată neconstituţională de CCR, Alina Gorghiu ameninţa că “Vom face totul să-şi piardă funcţiile!”. Chestia e că peste 5.000 de aleşi locali, dintre care 552 de primari, au migrat anul trecut, prin Ordonanţa 55/2014, să-şi depună ouăle în cuibarele altor partide. Tata mare îmi zicea că “nu te uita, bă, în gura muierii incapabile să facă politică, pentru că nu stă în firea lucrurilor, Dumnezeu trasându-i, încă de atunci când a făcut-o din coasta lui Adam, care n-a vrut în ruptul capului să-şi sacrifice şi o linguriţă de creier pentru cea care avea să-i fie soaţă, prin osânda dată de Cel de Sus, un circuit limitat drastic de trei repere, în geografia destinului ei: bucătărie, pat, leagănul copilului şi retur. Tot aşa şi cu Alina Gorghiu, care, după ameninţările de găină proastă (scuzaţi pleonasmul!), a trecut brusc la atitudinea cloştii fericite să-şi vadă puii înapoi, în vederea alegerilor din 2016, când o paşte desclocirea într-o cadă cu cuburi de gheaţă, că n-a strigat clonc-clonc, la adunarea primarilor PNL, în carul tras de un bou cu capu’ ca gutuia pusă pe raft, cu fălcile în jos şi cu ţuguiul în sus, nu spui cine e, persoană importantă de la PDL, Vasile Blaga!
...în lume
Soldatul Ştefănescu vă acordă onorul!
Am trăit să o aud şi pe asta! Cică s-a lansat pe piaţa de fiţe brânza de scroafă la 2.370 de dolari kilu’. Urmează publicitatea mascată: e mai bună decât cea de oaie, de vacă, de capră sau de mâţă la prima fătare. Cel puţin aşa susţine fermierul olandez Erik Steniuk. Ca să dea cel mai bun lapte, specialistul în brânzeturi exotice le-a amenajat purcelelor piscină cu noroi, tobogan de distracţii şi le-a adus decorurile din “Las Fierbinţi”, să se simtă ca la ele, în România. Patronul ne asigură că la pensiunea Piggy se face cea mai gustoasă brânză din lume, care nu poate fi bătută de dulceaţa din ochi de crocodil şi castraveţii proaspeţi, de la Universitatea de Jandarmi Râmnicu Vâlcea, ca să nu mai spun că lasă la coadă chiar şi Ştirile Antena 3, întinse atent, pe pâine rânjită, la vreme de post, cu depozitul de muniţie spirituală în consemnul soldatului care vă acordă onorul. Să trăiţi!