Săptămâna trecută, directorul general al Exploatării Miniere Râmnicu Vâlcea, ing. Marius Tănăsie, şi-a depus demisia din funcţie imediat ce s-a reîntors din concediul de odihnă prelungit cu încă o perioadă de concediu medical. Nu aceeaşi atitudine a avut-o şi “coechipierul” său din ultima perioadă, adjunctul Constantin Melente, care s-a întors liniştit la lucru.
Toţi directorii de sucursale din ţară ale Societăţii Naţionale a Sării Salrom SA sunt vizaţi de un raport al Corpului de Control al Primului Ministru trimis recent ca sesizare oficială procurorilor anticorupţie. Şefii acestor societăţi subsidiare ale SNS sunt acuzaţi de păgubirea statului cu zeci de milioane de lei, prin investiţii ilegale sau împotriva intereselor entităţilor pe care le conduceau. Marius Tănăsie apare în respectivul raport şi cu suspiciunea că ar fi constituit netemeinic un provizion pentru despăgubirea a peste o sută de potenţial strămutaţi din Ocnele Mari, deşi nu avea documentaţia întocmită pentru acest demers. Vom reveni cu amănunte. (A. P.)
Eveniment
27.07.2015
Surse: Tănăsie a demisionat de la conducerea EM Râmnicu Vâlcea

29.10.2015 - 17:13 Era si timpul ca Tanasie sa paraseasca postul de director. Acum este neesar sa se scoata la vedere hotiile acestui nemernic.
Pagina 1 din 1 (1 comentarii din 1)
< înapoiînainte >