Sport

Handbal feminin, HCM Rm.Vâlcea

Senocico, Mistric şi Vălean, noutăţile HCM-ului

Portarul Daniela Vălean, centrul Mihaela Senocico şi croata Danijela Mistric sunt noutăţile apărute la antrenamentul de luni al formaţiei HCM.

HCM Râmnicu Vâlcea şi-a reluat pregătirile de săptămâna trecută, sub conducerea noului tehnician, Constantin Ştefan, iar din prima zi a acestei săptămâni, lotul a început să se contureze.
De luni seară, la antrenamente a ajuns coordonatorul de joc Mihaela Ani Senocico (33 ani). După un deceniu în care a evoluat la Cluj, Senocico a jucat în acest an pentru Deva, echipă retrogradată. Experimentata jucătoare va semna zilele viitoare un contract cu HCM.

Interul croat Danijela Mistric (26 ani) a fost adusă să susţină probe de joc. Croata, care evoluează ca inter stânga, are 1,81 metri şi a fost vizionată pe casete şi de noul antrenor. În prima parte a sezonului trecut, croata a evoluat în Ungaria, la Szeged, şi apoi, din iarnă, a ajuns în Turcia, la Ankara.

Portarul Daniela Vălean (27 ani) a semnat şi ea cu HCM, după ce ultima perioadă a apărat la Ştiinţa Bucureşti. În urmă cu câţiva ani, Vălean a fost şi în lotul Rulmentului.

Pe lângă Senocico, Vălean şi Mistric, celelalte noutăţi ale HCM-ului sunt pivotul Manuela Manda, interul Florina Biro şi extrema Ana Maria Simion.

HCM Râmnicu Vâlcea va merge, începând cu 24 iulie, în cantonament la Bran, lângă Braşov. Primul amical este stabilit pe 4 august, la Vâlcea, cu nou-promovata Cisnădie. Ulterior, până la startul campionatului, echipa vâlceană va participa la turnee de pregătire la Cluj, Braşov şi Sebeş.

Lot actual HCM:
Portari: Smedescu, Sîntămărean, Vălean
Extreme: Simion, Predoi, Bădiţă, Stoicănescu
Interi: Luca (accidentată), Adespii, Senocico, Chirilă, Biro, Mistric
Pivoţi: Ilina, Craiu, Manda

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...