Sport

Fotbal, Liga a II-a, play-off, Metalul Reşiţa - FC Olt 1-1 (0-0)

Remiză pentru Timişoara

FC Olt a remizat în Valea Domanului, 1-1 cu Metalul Reşiţa, un rezultat care favorizează liderul Poli Timişoara

Urmăritoarele liderului, Reşiţa şi Slatina, aveau nevoie de victorie pentru a mai păstra fărâme de speranţe la promovare. A reieşit o remiză care a favorizat doar pe Poli Timişoara, liderul desprinzându-se la 10 puncte, iar promovarea este jucată.
Metalul a dominat prima repriză, însă a pus rareori în pericol poarta oltenilor. Singura fază notabilă a fost intervenţia lui Nuno Claro din minutul 40, la reluarea lui Dandea, din colţul careului mic, după o lovitură liberă de pe partea stângă.
Jocul s-a animat şi mai mult în partea secundă, fiind unul viu, peste media eşalonului secund. Bănăţenii au deschis scorul în minutul 60, după o fază creată de Vasile, care a pătruns pe flancul drept, a intrat în careu, şutul său a fost respins în faţă de Nuno Claro, mingea s-a lovit şi de Buhăescu, apoi Szabo a reluat necruţător pentru 1-0.
Condusă, Slatina a atacat mai mult şi a avut câteva şanse mari. În minutul 72, Curtuiuş rămâne singur cu Zimmerman, şutează, dar portarul gazdelor scoate salvator. Acelaşi Curtuiuş reia bine în minutul 78, dar bara se opune egalării. Egalarea a venit în minutul 84, după ce oltenii au recuperat un balon în jumătatea adversă, a urmat o centrare de pe dreapta şi Curtiuş a reluat cu capul în plasă.
Astfel, Metalul şi FC Olt au remizat, 1-1 şi continuă lupta direcăt pentru locul 2, care, însă, în afară de palmares, nu prezintă nicio importanţă. În acest sezon, doar primul loc este promovabil şi acesta pare demult adjudecat de Timişoara.

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...