Fotbal, Liga a II-a, CSM Rm. Vâlcea

CSM, remiză la Sibiu

Colege de serie în B2, Voinţa şi CSM Rm. Vâlcea au remizat dimineaţă, scor 1-1 într-un amical disputat la Sibiu.
În prima repriză, ambii tehnicieni au folosit formula de bază, Vâlcea dovedindu-se echipa mai închegată. Alb-albaştrii au marcat în minutul 6, prin Vasile, după care au mai irosit câteva ocazii mari, prin S.Popescu şi NKongue. După pauză, cu distribuţii total schimbate, sibienii au fost mai activi şi au egalat prin Camara, care a profitat de gafa lui Baruch, depăşit în detentă de atacantul de culoare.
Din echipa vâlceană au lipsit Gogoşoiu(accidentat), Nicolae şi Totâlcă(pedepsiţi disciplinar). În Zăvoi, situaţia este delicată, tehnicianul Alin Artimon fiind nemulţumit că, până la această oră, patronul Cătălin Rufă nu a făcut niciun transfer şi are la dispoziţie 18 jucători, dintre care 4 juniori şi patru care abia au încheiat junioratul. Chemaţi de Alin Artimon la echipă, cei doi ex-aluminişti, Pasăre şi S.Popescu au şanse mici să rămână, fiind greu de crezut că patronul, renumit pentru zgârcenia sa, va fi de acord să le plătească salariile cerute, unele medii pentru Liga a II-a. În schimb, vor rămâne probabil jucătorii aduşi de Rufă, precum Baruch şi Buduroi, semn că finanţatorul vâlcean nu a învăţat nimic din greşelile trecutului, când a risipit banii proveniţi din transferul lui Brănescu. ”Cu lotul actual, obiectivul poate fi doar îndeplinirea baremului, nici măcar salvarea” a spus Artimon, tot mai tentat să plece din Zăvoi din cauza lipsei banilor.
CSM: Tufişi-Tomozei, Pasăre, Plecanciuc, Vătăjelu-I.Popescu-Vasile, S.Popescu, Pârvu, Văduva-N kongue. Au mai jucat Baruch, R.Artimon, Omeag, Dumitraşcu, Ionescu, Vizitiu, Nicoară, Buduroi, C.Stoica.