LIGA I – CS Turnu Severin

Vâlceanul Dandea îngroapă Severinul

La debutul în Liga I, CS Turnu Severin a fost învinsă cu 2-1 de Dinamo Bucureşti

Susţinută de aproape 15.000 de spectatori, echipa severineană a jucat destul de curajos cu Dinamo, dar a pierdut meciul din prima etapă a Ligii I. Oaspeţii au deschis scorul prin Mircea Axente ('50), dar Cosmin Vancea a egalat, printr-o lovitură de cap, după doar 2 minute. În minutul 81, Alex Dandea nu s-a înţeles cu portarul Mihai Şteţca, iar Ionel Dănciulescu a profitat de greşeala vâlceanului şi a stabilit scorul final.

Dinamo disputase precedentul meci la Severin în urmă cu 21 de ani, când a învins cu 3-1 Poli Timişoara, în optimile Cupei României! Împotriva unei echipei locale, Dinamo mai jucase doar în 1955, când a surclasat cu 5-0 CFR Turnu Severin, tot în optimile cupei.