Fotbal, Liga 1, FC Braşov-CS U Craiova 2-3

Victorie importantă pentru Craiova

CS U Craiova a reuşit vineri o victorie importantă la Braşov, care îi asigură linişte.

Craiovenii au condus cu 2-0 la pauză, la Braşov, dar au tremurat pe final pentru victorie. Oltenii au deschis scorul în minutul 32, când Bogdan Vătăjelu recuperează o minge în bandă, avansează şi trage superb de la 25 de metri. A fost prima reuşită în Liga 1 pentru fundaşul stânga originar din Rm.Vâlcea. În secundele de final ale reprizei, un alt oltean, Bancu pasează decisiv pentrui Bawab, care îl lobează pe portarul Iacob pentru 2-0.
După pauză, braşovenii încep bine, iar Bruno Madeira nimereşte bara. La mijlocul reprizei, Unimăteam dictează 11 metri la o intervenţie a lui Bălgrădean asupra lui Liviu Ganea şi Constantinescu transformă penaltyul. Cu zece minute înainte de final, Ganea egalează şi Craiova părea să piardă două puncte. În minutul 87, Brandan şutează superb, Iacob respinge în bară, iar Nuno Rocha pe fază marchează pentru victorie!

FC Braşov – CS U Craiova 2-3 (0-2)

Au marcat: Constantinescu 68, Ganea 80 / Vătăjelu 32, Bawab 44, Nuno Rocha 83

Stadion: Tineretului, spectatori: 1.000

FC Braşov: Iacob – Străuţ, Leko, De Almeida, Rodriguez da Silva – Constantinescu, Madeira (65 Ganea), Munteanu, Aganovic, Grigorie (46 Ciocâltău) – Ţâră (46 Enceanu). Antrenor: Marius Szabo

CS U: Bălgrădean – Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Tîrnăcop (77 Velcovici), Brandan, Madson (68 Plesan), Bancu- Nuno Rocha (88 Ferfelea), Bawab. Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

Arbitri: Unimatan Paul - Paunescu Florin, Bucsi Imre Laszlo.

Astfel, CS U Craiova rămâne neînvinsă sub conducerea antrenorilor Cârţu şi Săndoi. „Sunt trei puncte mari pentru noi, am ajuns la cota 16 şi încercăm să urcăm cât mai mult în clasament. Am avut multe emoţii, dar e numai vina noastră, pentru că am avut o primă repriză excelentă şi e inadmisibil câte şanse am dat adversarului. Pe braşoveni i-a băgat arbitrul în meci, aşa ceva nu se poate. A fost un penalty inventat. E inadmisibil câte greşeli am făcut, nu e normal ca după 2-0 să ai atâtea probleme. Era o mare nedreptate să ratăm astăzi victoria” a spus Sorin Cârţu.