Dumagas Transport SA, una dintre cele mai importante firme de transport şi logistică din România, anunţă că Bancroft Private Equity deţine 100% din capitalul social al companiei. Ca urmare a infuziei de capital, compania şi-a regândit strategia de la nivel naţional la unul regional, a făcut investiţii şi a operat modificări în fluxurile operaţionale pentru a susţine o dezvoltare durabilă. Un prim pas în poziţionarea regională a fost marcat de deschiderea biroului Dumagas la Istanbul, la finalul trimestrului trei din 2014.
Din luna octombrie, 60 de noi camioane MAN şi 25 de semiremorci Schmitz vor completa cele 415 unităţi proprii de transport, în urma unei investiţii de 4,8 milioane euro. 80 de locuri de muncă se vor adăuga, ceea ce va aduce echipa Dumagas la 650 de persoane. Camioanele MAN Euro 6 vor fi utilizate pentru transport pe distanţe lungi şi sunt dotate cu pachetul EfficientLine pentru reducerea consumului de carburant şi cu sisteme telematice de control şi poziţionare prin GPS.
Un nou manager general
Tot ca parte a repoziţionării strategice a Dumagas, managementul general a fost preluat de Mircea Vlah, anterior Director General Adjunct. Mandatul lui Mircea Vlah se concentrează pe creşterea veniturilor, revenirea pe profit şi implementarea proceselor de excelenţă operaţională în activitatea de transport internaţional şi domestic. “Avem o bază solidă, Dumagas este în topul transportatorilor români şi are şansa de a se consolida ca unul dintre cei mai mari jucători regionali. Vreau să fim nu numai mari, ci şi foarte buni, astfel că investim 5,2 milioane de euro, per total, atât în echipamente, cât şi în pregătirea oamenilor”, declară Mircea Vlah, CEO al Dumagas Transport SA.
Piaţa serviciilor de transport, în creştere
“Peste 32.000 de ore de training sunt bugetate anual pentru pregătirea personalului. Investiţiile vor fi direcţionate şi către achiziţia de soft-uri performante de urmărire a camioanelor. Valoarea acestor investiţii pentru eficientizarea activităţii de transport rutier vor continua într-un ritm susţinut în următorii 3 ani prin reînnoirea şi mărirea flotei de camioane”, menţionează Mircea Vlah.
Conform studiilor recente, piaţa poate fi caracterizată de dinamism în acest an, cu o evoluţie asemănătoare celei din 2013, când, per ansamblu, firmele de transport rutier de mărfuri au obţinut o cifră de afaceri totală de 26,6 miliarde RON, în creştere cu 8% faţă de 2012. (studiu Coface – septembrie 2014)
Dumagas execută peste 65.000 de transporturi anual, cu o capacitate totală de peste 800.000 de tone/an, pentru clienţi din numeroase industrii: FMCG, retail, auto, construcţii, mobilă şi prelucrarea lemnului, producţia şi prelucrarea metalului. Cele mai frecvente destinaţii sunt Turcia, Germania, Italia, Franţa, Anglia, Belgia, Olanda, Polonia, Cehia, Ungaria.
Despre Dumagas Transport SA
Dumagas Transport SA activează din 1996, având o experienţă de peste 18 ani în furnizarea de soluţii de transport, logistică, depozitare şi distribuţie. Compania este deţinută de fondul de investiţii Bancroft Private Equity cu o participaţie de 100%. Dumagas are în prezent o flotă de 415 camioane cu prelată, dube frigorifice, transportoare de maşini, cisterne alimentare şi cisterne pentru transport GPL.
Despre Mircea Vlah – CEO Dumagas Transport SA
Noul CEO al Dumagas are o experienţă de peste 10 ani în industria de transport şi logistică, în cadrul unor companii multinaţionale specializate cum sunt Danzas, Expeditors International şi DHL. A parcurs toate etapele evoluţiei profesionale în domeniu, de la Trainee, la Director Regional, Director de Marketing şi Vânzări şi respectiv Director General Adjunct. A coordonat echipe internaţionale, a avut contact direct cu pieţe regionale şi internaţionale. Are un Master în Economie la Universitatea “Dunărea de Jos” din Galaţi şi a fost intern în cadrul Universităţii Johann Woflgang Goethe din Frankfurt am Main.