Damila, victorie în primul amical

Nou-promovată în Liga a 2-a, Damila Măciuca a câştigat sâmbătă dimineaţă primul amical de la reluarea pregătirilor, la Clinceni, 1-0 cu Inter. Unicul gol al alb-verzilor a fost reuşit de Adi Bălan în minutul 35. În minutul 24, acelaşi jucător provenit de la Dinamo II a ratat şi un penalty.

Miercuri, Damila va mai juca un amical, tot la Clinceni, cu Prahova Tomşani, în urma căruia tehnicianul Erik Lincar va lua o decizie în privinţa jucătorilor noi. „Nu este nimic stabilit, sunt unii jucători pe care îi vrem, dar care nu au încă rezolvată situaţia contractuală. Din ce ştiu, a semnat doar atacantul Adi Popa, venit de la Poli Timişoara, şi Ionuţ Radu de la FC Hunedoara, care ar trebui să ajungă luni la echipă”, a spus Erik Lincar. Printre jucătorii aflaţi deja în pregătire cu Măciuca şi care au şanse mari să rămână în lot sunt portarul Victor Râmniceanu (Otopeni), care a mai trecut în urmă cu câţiva ani pe la CSM, Adi Bălan (Dinamo II), Janos Vajda (FC Hunedoara) şi Adi Popa (Poli Timişoara). Alb-verzii vor continua pregătirea la Rm. Vâlcea, la bazele sportive de la Hidroelectra şi Căzăneşti, până pe 16 iulie, când se va pleca în cantonamentul de la Târlungeni-Braşov.