În perioada analizată, leul a avut o evoluţie calmă faţă de euro, cursul fluctuând într-un culoar foarte îngust, de circa un ban, scăderile fiind urmate rapid de aprecieri. Finalul ei a fost ceva mai agitat, pe fondul conflictelor violente din Ucraina şi declaraţiile preşedintelui BCE, Mario Draghi, privind viitorul politicii monetare din zona euro.
Minimul perioadei, de 4,4561 lei, a fost înregistrat la începutul perioadei, în următoarele trei şedinţe cursul fluctuând între 4,4591 şi 4,4635 lei. Finalul intervalului a adus o creştere a euro la 4,4695 lei, într-o şedinţă care s-a deschis la 4,4670 lei.
Tranzacţiile s-au realizat în apropierea pragului de 4,47 lei, pentru ca la închidere cotaţiile să fie de 4,4650 – 4,4680 lei.
Pentru următoarele zile este de aşteptat ca euro să fluctueze în acelaşi culoar, conturat de la finalul lui februarie, de 4,45 – 4,50 lei. Modificări ar putea apare în cazul în care situaţia din Ucraina, unde apar noi semne de secesiune, ar deveni explozivă, motiv pentru investitori să caute plasamente mai sigure. Astfel, este posibil ca euro să depăşească, după trei săptămâni, pragul de 4,48 lei.
Cursul dolarului american a scăzut de la 3,2360 la 3,2130 lei, medie care nu a mai fost atinsă de la finalul lui octombrie trecut, dar a încheiat perioada la 3,2336 lei.
Francul elveţian a avut o evoluţie constant ascendentă, cursul urcând de la 3,6528 lei la 3,6768 lei, mai sus cu 2,43 bani faţă de finalul lunii trecute.
Pe pieţele internaţionale, perechea euro/dolar a avut o evoluţie agitată. După o apreciere a euro de la 1,3737 la 1,3906 dolari, cauzată de publicarea minutelor ultimei întâlniri a Comitetul monetar al Rezervei Federale americane, din care a reieşit că dobânzile din SUA nu vor fi majorate în primul trimestru din 2015, aşa cum mizau foarte mulţi investitori, a urmat, la finalul perioadei, o scădere la 1,3808 dolari.
Deprecierea euro s-a datorat declaraţilor lui Mario Draghi, preşedintele BCE, care a afirmat că „cu cât euro este mai puternic, cu atât mai mult sunt necesare măsuri de acomodare monetară”, ceea ce echivalează cu declanşarea unui program de achiziţii de obligaţiuni suverane ale statelor din zona euro dar şi cu reducerea dobâzii către valori negative.
În piaţa la termen de la Sibiu, euro a crescut pe iunie de la 1,372 la 1,39 dolari, pe septembrie de la 1,371 la 1,3851 iar pe decembrie de la 1,374 la 1,3811 dolari. O creştere semnificativă a avut uncia de aur, aceasta urcând pentru finalul lunii de la 1.297 la 1.323 dolari.
Analiza cuprinde perioada 8 – 14 aprilie
Economic
15.04.2014
Euro ţinteşte creşterea la 4,48 lei

Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)
< înapoiînainte >