La Ţară

Primar la cinci voturi diferenţă

În comuna Goleşti, oamenii nu ştiu încă cine îi va conduce în următorii patru ani

Primar cu doar cinci voturi în plus. Atâtea i-au fost necesare primarului din localitatea vâlceană Goleşti să câştige un nou mandat la primărie. Contracandidatul, care a obţinut cu cinci voturi mai puţin, a contestat alegerile şi aşteptă ca instanţa să se pronunţe în această cauză fiind convins că a fost… furat.

În comuna Goleşti, oamenii nu ştiu încă cine îi va conduce în următorii patru ani. După rezultate, actual primar ar fi câştigat un nou mandat la primăriei, cu doar cinci voturi mai mult decât contracandidatul. „Din cele 2203 de voturi exprimate, eu am avut 712, iar candidatul USL 707 voturi. Deci este o diferenţă de cinci voturi,. Să nu credeţi că după atâta muncă sunt mulţimit că am obţinut acest rezultat. Aş fi vrut să fie un scor mai categoric, dar a fost o luptă strănsă şi din acest motiv bucuria mea este mai mare. Sunt primar pentru toţi oamenii, nu doar pentru cei 712 care m-au votat.”, spune Gheorghe Şerban (foto), primarul reales al Goleştiului.

12 buletine de vot anulate

De partea cealaltă parte însă, candidatul alianţei USL spune că zarurile încă nu au fost aruncate. El acuză o serie de ilegalităţi la alegerile de duminică motiv pentru care a făcut nenumărate contestaţii la care aşteptă încă un răspuns. „Deocamdată lupta nu este pierdută. În timpul şi după alegeri eu aveam un avans de 12 voturi însă până dimineaţa, în jurulul orei patru, au început să scadă din voturile declarate valide iniţial. În nicio secţie de votare, preşedinţii şi vicepreşedinţii nu au ţinut cont de absolut nimic şi au anulat unele buletine pe care se înregistrau, în dreptul numelului meu, două sau trei ştampile. Aşa au considerat oamenii că trebuie să ăşi arate afinitatea faţă de mine. E drept că unele ştampile depăşeau, puţin, cu un sfert, patrulaterul. Ei nu au ţinut cont însă de acea adreasă a Biroului Electoral Central şi au anulat unul câte unul fiecare buletin de vot astfel că dimineaţa am ajuns ca toate cele 12 buletine să fie declarate nule, iar acest lucru nu a fost consemnat în procesele verbale la secţiile de votare.”, a precizat Cosmin Mihai, candidatul USL la primăria Goleşti. Acesta a solicitat Biroului Electoral Judeţean, ca voturile să fie renumărate, însă solicitarea i-a fost respinsă, ca fiind inadmisibilă. „Candidatul Mihai Cosmin a contestat procesul verbal nr. 31 din 11 iunie 2012 al Biroului Electoral de Circumscripţiei şi modul în care au fost numărate şi interpretate buletinele de vot din cele patru secţii de votare, solicitând renumărarea şi interpretarea tuturor voturilor. Analizănd motivele contestaţiei în raport de susţinerile contestatarului şi dispoziţiile legale incidente în cauză s-a constat că respectiva contestaţiei este inadmisibilă şi, pe cale de Consecinţă, Biroul Electoral Vâlcea a respins contestaţia.”, a precizat Mihai Mihalache, purtător de cuvânt al BEJ Vâlcea
Candidatul nemulţumit are termen de cinci zile să facă recurs , asta după ce şi magistraţii Judecătoriei Rm. Vâlcea au considerat că nu sunt motive ca voturile să fie renumărate.

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

24.10.2012 - 15:42nelu:ma bucur pentru dumneavoastra domnu primar

22.10.2012 - 17:47marian:bravo domnu primar gheorghe serban. dumnezeu sa va tina sanatos.

22.10.2012 - 15:52vasilica:acest mihai constantin, minte de ingheata oltul. era beat sigur, cand va dat aceasta declaratie. el este un mare betivan, mihai constantin. bine ca a iesit din nou primar domnul serban gheorghe, un primar care a demonstrat ca se poate face ceva si in comuna noastra. 14 ani cat am fost condusi de bobe, nu sa facut nimic. serban a facut in 8 ani cat alti nu au facu in 14 ani

21.10.2012 - 19:34ionut:ma bucur pentru dumneavoastra domnu primar. meritati si cel de-al 3 mandat, pentru ca ati realizat multe obiective, pentru noi oamani din golesti. cu respect domnu primar. gheorghe serban

20.10.2012 - 10:05ELENA:CEL MAI BUN PRIMAR PE CARE LA AVUT GOLESTIUL VREODATA, ACESTA ESTE DOMNUL GHEORGHE SERBAN. UN OM FOARTE BUN IN ADMINISTRATIE. A REALIZAT FOARTE MULTE OBIECTIVE IN COMUNA NOASTRA. A FACUT IN 8 ANI, CE ALTI NU AU FACUT IN 14 ANI.TOT RESPECTUL PENTRU DOMNUL GHEORGHE SERBAN, ACTUALUL PRIMAR AL NOSTRU

Pagina 1 din 1 (5 comentarii din 5)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...