Euro 2012

Cehii, zdrobiţi sub gheata rusească

Rusia- Cehia: 4-1

În al doilea meci al Grupei A de la Euro 2012, Rusia s-a impus categoric în faţa Cehiei cu scorul de 4-1, luând un avantaj important pentru calificarea în sferturi. Shirokov, dubla lui Dzagoev si Pavlyuchenko au adus umilinta cehilor. Ruşii au părut încă de la început să prefere un joc pe contraatac, iar la prima acţiune rapidă au reuşit să dea lovitura mizând pe greşelile defensivei şi pe neatenţia lui Petr Cech. Minutul 15 aducea avantajul Rusiei prin golul speculativ al lui Dzagoev. La doar 10 minute mai târziu, Shikorov dublează scorulînregistrat pe tabela de marcaj în faţa unui Cech inexistent. În repriza a doua, Pilar reduce în minutul 52 din handicap driblându-l pe Malafeev şi înscriind cu poarta goală. Dezastrul avea să fie consemnat însă abia în ultimul sfert de oră al partidei când Dzagoev (min. 79) şi Pavlyuchenko (min. 82) aveau să puncteze decisiv pentru echipa antrenată de Dick Advocaat. Rusia domina astfel Grupa A, cu 3 puncte, urmată de Polonia şi Grecia cu câte un punct, ultimul loc fiind rezervat Cehiei cu 0 puncte.