Euro 2012

Egal nemulţumitor pentru polonezi

Polonia - Grecia: 1-1

Egalul înregistrat de naţionala Poloniei în confruntarea cu Grecia este unul jenant pentru gazdele competiţiei. Scorul final de 1-1 îl încurcăîn calculele sale pe selecţionerul echipei naţionale a Poloniei, Franciszek Smuda. „Ne-am pregătit excelent pentru acest meci, dar presiunea a fost enormă, spre final stresul şi oboseala ne-au penalizat puţin, însă nu trebuie să uităm că această echipă este una tânără”, a declarat Smuda. În minutul 17, Jakub Blaszczykowski centrează bine din dreapta, grecii sunt surprinşi, iar Robert Lewandowski se înalţă şi înscrie cu capul primul gol al turneului final: 1-0 pentru Polonia. La debutul reprizei a doua, Dimitris Salpingidis simte lentoarea defensivă instaurată în tabăra polonă şi este atent la ezitarea portarului Wojciech Szczesny restabilind egalitatea cu un şut din şase metri: 1-1.
După primul meci din grupa A, cele două echipe au minim avantaj de câte un punct, după o partidă în care polonezii nu au putu specula avantajul terenului propriu şi pe cel al vitezei superioare în benzi.