Fotbal, Liga I, Concordia-Pandurii 0-1

Pandurii, tot mai aproape de Europa

Gorjenii mai au o nevoie de o remiză pe teren propriu, cu Astra

Pandurii au urcat pe locul al doilea după victoria obţinută azi, 1-0, la Chiajna.

Gorjenii au trecut peste tatonare şi au deschis scorul în minutul 8, prin Răduţ, după o fază creată de Ibeh. Chiajna a cerut penalty la o fază controversată, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, iar pe finalul reprizei, Lazăr a blocat şutul lui Purece.

Misiunea pandurilor s-a uşurat în minutul 74, când Bambara a primit al doilea galben şi a fost eliminat. Ilfovenii nu s-au lăsat şi au încercat să salveze un punct, dar nici Pena şi nici Roşu n-au reuşit să mai modifice tabela.
Pandurii a urcat pe doi şi în ultima etapă, miercuri va juca pe teren propriu cu Astra, o adevărată finală pentru Liga Europei.

"A fost un meci foarte greu şi sunt foarte fericit că am reuşit să câştigăm. Ne-a fost teamă la început pentru că ştiam că ne aşteaptă un meci greu. Suntem în spatele Stelei şi s-a văzut că am lucrat bine şi suntem o familie. Nu ştiu ce se va întâmpla, nu ştiu dacă ajung la Steaua, mai vedem. A fost fault în atac la ultima fază, când gazdele au marcat şi e bine că arbitrul a văzut acest lucru”, a spus Vieira.

Concordia: Niţă - Apostol (26 Roşu), Leca, Ghionea, Bambara - Novac - Serediuc, Pană, Purece, Coşereanu (76 Bucurică) - Wellington. Antrenor: Ilie Stan.

Pandurii: Lazăr - Unguruşanu, Mamele (78 I. Rada II), Viera, Al. Vlad - Al. Dan, C. Cristea - Răduţ, Voiculeţ (90 Predescu), Ibeh - Matulevicius (83 Lemnaru). Antrenor: Cristi Pustai.