Fotbal, Liga a II-a, Corona-Alro 4-1

Fără minuni de Paşte

Alro nu a emis azi pretenţii la Braşov, unde a pierdut fără drept de apel, scor 1-4 cu Corona. Damila a sperat degeaba ca braşovenii să piardă azi puncte, iar echipa preluată de Ţicleanu se apropie tot mai mult de o promovare surprinzătoare.

Trupa lui Dan Oprescu nu a mai repetat azi evoluţia bună de la Mioveni. În prima repriză, slătinenii au făcut figuraţie şi au încasat trei goluri. Pe rând, Pastor (minutul 8), Coman (minutele 17 şi 40) au lămurit soarta punctelor chiar din prima repriză. Slătinenii au avut şi ei două ocazii importante prin Vâlcică şi Şerban.
După pauză, oltenii au o tresărire de orgoliu şi reduc din handicap prin Bancu în minutul 50. A fost doar un foc de paie, iar M. Ene a stabilit scorul final în ultimul minut de joc: 4-1.

Astfel, Corona mai face un pas important spre primul eşalon, în timp ce Alro rămâne codaşa seriei, ocupând în continuare singurul loc retrogradabil. Trupa lui Dan Oprescu speră în continuare, dar are nevoie ca mâine Luceafărul să nu câştige la Mioveni.

CORONA BRAŞOV - ALRO SLATINA 4-1

Marcatori: Pastor ’8, I. Coman ’17, ’38, M. Ene ’90+2 / Bancu ’51

Marc - Martac, Forika, R. Damian, M. Burlacu - Dâlbea, Pastor (Fl. Stângă ’70) - Chirciu, Fl. Manea (M. Ene ’73), H. Popa (Leonte ’80) - I. Coman (cpt.)
Antrenor: Daniel Bona

Bugiu - V. Dima (Anghelina ’55), I. Şerban, Cruşoveanu (cpt.), Giurgă - Polgar (Quist ’46), Vâlcică - Firţulescu (Cr. Gafiţa ’40), A. David, Bancu - M. Matei
Antrenor: Daniel Oprescu

Stadion: Carpaţi (Braşov); Spectatori: 300
Arbitri: Paul Unimatan (Zalău); Asistenţi: Ciprian Geambazu (Buşteni) şi Romică Bîrdeş (Piteşti)