Fotbal, Liga I, Drobeta-Iaşi 2-1

Victorie pentru Severin în derbyul suferinţei

CS Severin a reuşit să se impună azi în jocul cu CSMS Iaşi, scor 2-1, deşi trupa lui Gane era condusă la pauză.

Iaşiul a deschis scorul în finalul primei părţi prin Onofraş, care a înscris cu capul după un balon respins de portarul Panagopoulus. Gane şi-a motivat bine elevii la cabine şi severinenii au revenit în joc. În minutul 60, Florin Costea a profitat de o minge deviată şi singur cu Lungu, a egalat.
Asaltul gazdelor a dat roade în minutul 79. Nou-intratul Thomas a pus capul la lobul lui Fl. Costea şi a adus victoria pentru echipa sa.

Astfel, Severin urcă pe locul 16, făcând schimb de poziţii cu Iaşiul. Trupa lui Gane trebuie să mai recupereze patru puncte până la locul 14, ocupat la egalitate de puncte de Ceahlăul şi Viitorul

CS Severin: Panagopoulous - Dănanae, Durimel, Asanovic, Dzhalilov (73 Thomas) - D. Stoica, Hasanovic (52 M. Roman II) - Brata, Vranjkovic, Velcovici - Fl. Costea (90+3 Bălău). Antrenor: Jerry Gane

CSMS Iaşi: C. Lungu - Mitic, Creţu, Tincu, Vladu - Straton (84 Keita) - Onofraş, Cl. Tudor (61 Ciucur), Moutinho, Ţigănaşu - Pătulea (54 Gado). Antrenor Liviu Ciubotariu
Arbitri: S. Colţescu - C. Nica, Al. Cerei.