Fotbal, Liga a II-a, Mioveni-FC Olt 2-2

De doi bani speranţe

FC Olt a reuşit azi un rezultat pozitiv în deplasarea de la Mioveni, 2-2, punct de moral pentru Slatina.

Slatina a remizat, 2-2 la Mioveni, însă trupa lui Dan Oprescu are nevoie de victorii pentru a scăpa de ultimul loc, cel care aduce retrogradarea.
Dragoş Firţulescu a deschis scorul în minutul 3, printr-un şut plasat, însă argeşenii au egalat în minutul 15 prin Dragalina, care a transformat un penalty comis de portarul Bugiu. Oltenii au intrat în avantaj la pauză după reuşita lui Matei, care a fructificat centrarea lui Bancu.

În minutul 78, Mioveniul egalează după un corner, Vintilă reuşind să înscrie cu capul. Oltul termină jocul în inferioritate după eliminarea lui Bancu din minutul 80, pentru cumul de cartonaşe. Totuşi, Slatina putea da lovitura în final, dar Matei a ratat incredibil o situaţie extrem de favorabilă.

FC Olt rămâne ultima clasată, cu 14 puncte (17 jocuri), dar încă mai speră să le prindă pe urmă pe Luceafărul 18 puncte (17 jocuri) sau Baia Mare 21 puncte (19 jucuri).