Politică

Elevii talentaţi din Vâlcea, premiaţi de ministrul Lucia Varga

Joi, 11 aprilie 2013, preşedinta OFL, Lucia Varga a fost prezentă în judeţul Vâlcea la invitaţia preşedintei femeilor liberale din Vâlcea, Mihaela Andreianu şi a preşedintelui PNL Vâlcea, Cristian Buican. Prezentă la premierea celei de-a patra ediţii a concursului judeţean de creaţie organizat de OFL Vâlcea, preşedinta Lucia Varga i-a felicitat pe elevii câştigători şi i-a invitat, alături de cadrele didactice care i-au indrumat, la o vizită la Parlamentul României şi în ministerul pe care îl conduce. Concursul “Acasă e primavară”, organizat de OFL Vâlcea şi-a propus să încurajeze spre creaţie elevii din ciclul primar şi gimnazial. “Mă bucur că de la an la an concursul nostru se bucură de o participare mai numeroasă şi de un interes crescând al elevilor şi cadrelor didactice. Elevii noştri sunt deosebit de talentaţi, nu trebuie decât să îi stimulăm pentru a da frâu liber imaginaţiei. Ca partid liberal, încurajăm performanţa şi talentul. Performanţa trebuie intotdeauna răsplătită şi evidenţiată, iar elevii noştri au nevoie să fie încurajaţi şi de clasa politică”, a declarat preşedinta OFL Vâlcea, Mihaela Andreianu.
Câştigătorii din acest an, recompensaţi cu importante premii în bani, cărţi şi DVD-uri, au fost:
La secţiunea creaţie literară, dedicată elevilor din ciclul primar:
Premiul I – Mâţoc Ioana Cornelia, clasa a IV-a, Şcoala cu clasele I-VIII Nicolae Bălcescu, Drăgăşani,
Premiul al II-lea- Buşi Iulia, clasa a IV-a, Liceul Horezu
Premiul al III-lea – Robu Maria-Gabriela, clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială Frânceşti,
La secţiunea prezentări multimedia, dedicată elevilor din ciclul gimnazial:
Premiul I – Macrea Adela, Liceul de Arte ”Victor Giuleanu”, Rm. Vâlcea
Premiul al II-lea- Cojocaru Andreea, Scoala cu clasele I-VIII „Luca Solomon” Vaideeni
Premiul al III-lea – Badea Andreea, Liceul Horezu

 
 
Adaugă Comentariu
Comentarii

Pagina 1 din 1 (0 comentarii din 0)

< înapoiînainte >
 
 
 
 

...statisticile se încarcă... vă rugăm așteptați...