Fotbal, Liga 1 - Oţelul-CS Turnu Severin - 2-0

Oltenii, spre matineu

Severinul a pierdut sâmbătă la Galaţi, 0-2 cu Oţelul, având şanse foarte mici de a evita retrogradarea

Florin Costea putea schimba soarta partidei în minutul 23, când şutul său a lovit bara porţii. Golurile gazdelor au fost marcate de Stromajer în minutul 45 şi Astafei în minutul 55.

Meciul a fost întrerupt câteva momente în prima repriză din cauza condiţiilor meteorologice. Centralul Lucian Rusandu a decis să trimită echipele la cabine cu patru minute înaintea finalului primei părţi. Arbitrul s-a răzgândit însă în drumul spre tunelul de la vestiare, decizia sa fiind influenţată de domolirea furtunii, dar şi de faptul că nu mai erau foarte multe minute până la pauză. La ultima fază a primei reprize a venit golul lui Stromajer.
În minutul 74, Neacşa a fost eliminat, fapt care a dat naştere la speculaţii în presa centrală, unde s-a înaintat ideea că jucătorii olteni ar fi pariat că în acest joc va fi minim un cartonaş roşu.
Trupa lui Jerry Gane rămâne pe locul 17, având 20 de puncte, cu şanse mici de a mai evita retrogradarea.