Fotbal, Liga a 2-a - CSM-Maramureş - 5-0

Scor record în Liga a 2-a pentru CSM

CSM a realizat cea mai categorică victorie de când evoluează în Liga a 2-a, 5-0, cu FC Maramureş

Trupa lui Pelici a bifat al treilea succes consecutiv, 5-0 cu Maramureş şi vâlcenii ajung la o serie de opt partide fără eşec în campionat. Camerunezul Christian N’Kongue a semnat primele două reuşite, în minutele 8 şi 54. CSM a profitat apoi de căderea fizică a adversarilor şi a continuat să înscrie gol după gol. Pe rând, Neagoe (minutul 61), Vasile (minutul 64) şi Szabo (minutul 90) au dus scorul la 5-0.

Pelici spune că îşi doreşte ca echipa sa să fie revelaţia returului. ”Am făcut o primă repriză proastă. Am dat gol repede, dar făcut multe greşeli, le-am dat ocazia să intre în joc, au ratat câteva ocazii bune. După pauză, au căzut total din punct de vedere fizic, am reuşit să marcăm, la 2-0 problema învingătoarei era rezolvată. Mă bucur că am înscris aşa de mult şi că nu am primit gol”. Tehnicianul spune că evoluţiile bune din startul returului se datorează jucătorilor. ”Secretul revirimentului e la jucători, tot ce înseamnă grup, spirit de echipă, stă în fiecare dintre ei. Îi felicit, ştiu ce vor, în mare parte putem trage o gură mare de oxigen în ce priveşte retrogradarea. Asta nu înseamnă că acest campionat s-a terminat, ne dorim maximum din ce se poate face în acest retur. Obiectivul nostru e să fim surpriza plăcută a returului, deocamdată suntem în grafic. Ca să rămân şi din vară, trebuie să fie linişte din punct de vedere financiar, ca jucătorii să se concentreze doar la fotbal.” Altfel, Pelici a dedicat victoria memoriei mamei sale, cunoscuta cântăreaţă de muzică populară Mariana Drăghicescu, decedată în urmă cu 16 ani.