Fotbal, Liga I, CFR-Pandurii 2-3

Victorie mare pentru Pandurii

Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-0), echipa CFR Cluj, într-un meci contând pentru etapa a XXVI-a a Ligii I.

Pentru CFR au marcat Rada '55 şi Bjelanovici '90+4, iar pentru Pandurii au înscris Ibeh '7, Matulevicius '67 şi Voiculeţ '71. Golul lui Claudiu Voiculeţ se înscrie la reuşita sezonului, atacantul gorjenilor marcând cu un lob fabulos de la 30 de metri!
Ardelenii au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 65, când a fost eliminat Rui Pedro.

Antrenorul Cristi Pustai respiră mai uşurat după două eşecuri care îndepărtau Pandurii de cupele europene. "Mă bucur că am încheiat seria neagră, fiindcă, în momentul în care îţi doreşti să ajungi în Europa, trebuie să pierzi cât mai puţin. Pierdusem deja două jocuri consecutive, chiar dacă ne gândim că puteam obţine mai mult. Am intrat bine în joc şi am condus la pauză cu 1-0. Ratăm foarte mult şi ar fi cazul să fim mai concentraţi şi mai pragmatici. Repriza a doua a început sub dominarea gazdelor şi a venit lovitura liberă din care au egalat. Până la urmă, am beneficiat şi de o superioritate numerică şi l-am trimis în teren şi pe tânărul Alexandru Dan, care a debutat în Liga 1. Am arătat ca o echipa harnică", a încheiat tehnicianul gorjenilor.

CFR Cluj: Felgueiras - Panin, Piccolo, Rada, Camora - Maah (Rui Pedro '46), Maftei (Sulley '64), Mureşan, Deac - Weldon, Kapetanos (Bjelanovici ' 80). Antrenor: Paulo Sergio

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Pleaşcă, Viera, Mamele, Rada II - C.Cristea, Anton (Unguruşan '73), Nistor - Voiculeţ (Dan Alexandru '80), Matulevicius, Ibeh (Grigoraş '85). Antrenor: Cristian Pustai