Fotbal, Liga 1 - Rapid – Pandurii Târgu Jiu - 2-0

Pandurii tremură pentru Europa

Pandurii a pierdut sâmbătă în Giuleşti, 0-2 cu Rapid şi trupa lui Pustai arată carenţe în deplasări

Matematicianul Cristi Pustai nu găseşte ecuaţia potrivită pentru deplasări, acolo unde Pandurii nu convinge şi resimte tot mai mult plecarea tehnicianului Petre Grigoraş.

Rapid a dominat jocul şi a deschis scorul în minutul 62 după un contraatac, N. Grigore învingându-l pe Mingote printr-un şut la colţul lung. Matulevicius a avut cea mai mare ocazie a Pandurilor când a reluat în bara transversală o centrare venită din corner, la o fază la care gorjenii puteau primi penalty, Popin fiind tras de tricou de Abrudan. Introdus cu puţin înainte de minutul 90, Mardare a ieşit repede de pe teren după ce arbitrul Cristi Balaj i-a arătat două galbene pentru proteste. Coman a stabilit scorul final, 2-0, la ultima fază a jocului. Ghinionul l-a urmărit şi de această dată pe Pustai, care nu a reuşit să câştige niciodată pe Giuleşti. ”Am sperat că putem duce acest ritm şi că vom fi mai periculoşi decât adversarii. Din păcate, n-am reuşit să marcăm, iar acest lucru trebuie să ne dea de gândit. Orice joc contează, acum obiectivul nostru este în pericol. Din trei jocuri am pierdut două şi problema e că le-am pierdut cam la fel pe ambele. Mulţi jucători sunt superficiali, mai ales pe faza defensivă, unde greşim fără să fim forţaţi de adversar. Acum trebuie să mergem mai departe, mai sunt zece jocuri de disputat. Trebuie să ne schimbăm mentalitatea şi să depăşim acest trac, pentru că altfel nu putem să obţinem mai mult la meciurile din deplasare”, a declarat Pustai. Pandurii a rămas pe locul 3, ultimul care asigură participarea în Liga Europei, însă mai are doar două puncte avans faţă de Petrolul şi Dinamo.