Fotbal, Liga 1 - Ceahlăul - CS Tr. Severin - 1-0

Severinul, spre Liga a 2-a

Severinul şi-a redus drastic şansele de salvare după ce a pierdut duminică la Piatra Neamţ, 0-1 cu Ceahlăul.

Sub Pietricica, Ceahlăul a dominat clar prima repriză, când s-a jucat cu ocaziile. Oltenii puteau da lovitura, dar M. Roman ratează ca la judeţ, singur din 6 metri. Golul vine abia în minutul 38, când Marc fructifică un corner. În minutul 50, Florin Costea obţine un penalty, tot el execută, dar trage slab, pe mijlocul porţii şi mingea loveşte faţa portarului Jovic! Pietrenii câştigă şi ies din zona retrogradării, în timp ce Turnu Severin se afundă în subsolul clasamentului. Nici antrenorul oltenilor, Gane, nu mai speră prea mult la salvare. ”Cu trei puncte făceam un pas mare spre salvare. Primele 20 de minute am jucat foarte slab, dar am avut cea mai mare ocazie a primei părţi. În a doua repriză am controlat jocul în mare parte. Altfel stăteau lucrurile dacă Florin nu rata penalty-ul, dar asta e, se întâmplă. El aleargă, se dăruieşte, dar e foarte greu ca după o pauză mare să fie acelaşi jucător pe care îl ştiam. Deocamdată putem spune că Liga 1 este o pălărie prea mare pentru noi. Multe puncte s-au pierdut în tur, dar pentru noi este un an în care căpătăm experienţă”, a declarat Jerry Gane.