Fotbal, Liga a 2-a - FC Maramureş - FC Olt - 2-2

Slatina a scos un punct preţios

În primul său joc din retur, FC Olt a obţinut un punct preţios la Baia Mare, 2-2 cu Maramureş, într-un joc cu implicaţii directe pentru evitarea ultimului loc.

Slătinenii puteau deschide scorul în minutul 10, când David a trimis în bară. Cei care aveau să marcheze primii erau însă gazele, Duruş punctând în minutul 20, cu un şut de la distanţă. În minutul 43, gazdele aveau să beneficieze de un penalty, dar Tănase ratează şi soarta jocului s-a schimbat după pauză. Cu cuţitul la os, Slatina avea să întoarcă rezultatul. Mai întâi, în minutul 50, Firţulescu centrează perfect lui Marin, care pune capul pentru 1-1. Oltenii vor fi în avantaj în minutul 70, după şutul lui Quist, respins în faţă de portar şi A. David împinge balonul în plasă. Maramureş avea să egaleze în minutul 75 prin Biţiş, care a marcat cu un voleu frumos de la 20 de metri. Trupa lui Dan Oprescu rămâne „lanternă roşie” şi ocupă singurul loc retrogradabil, dar are şi jocuri mai puţin disputate faţă de contracandidatele Maramureş şi Luceafărul. Atacantul Al. Marin a înscris primul său gol pentru echipa slătineană. „Până la urmă este bun şi un punct. Prima repriză nu a fost cum ne-am dorit, dar la pauză ne-am încurajat, ne-am mobilizat foarte bine, am revenit de la 1-0, am condus, din păcate am ratat foarte mult, am avut acel gol anulat, s-a terminat 2-2, am tratat meciul la victorie, dar când nu poţi câştiga, este bine să nu pierzi. Golul acesta este foarte important pentru mine, mă bucur că am înscris de la primul meci, îmi doresc să marchez cât mai multe goluri în acest retur, să ajut cât pot de mult echipa. Trebuie să urcăm în clasament, să ieşim din zona asta, pentru că este foarte urât. Îmi doresc din tot sufletul să batem etapa viitoare pe FC Bihor, să fie bine pentru toată lumea”, a spus atacantul Alex Marin.