Speranţă reînviată la Severin

CS Severin a învins pe Gaz Metan, 2-0, prin golurile marcate de Florin Costea şi Mihai Roman în finalul meciului.

Severinul rămâne cu şanse în lupta pentru evitarea retrogradării, după victoria contra sibienilor. Brata a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 9, dar a nimerit bara transversală. Pe finalul primei reprize, Fl. Costea a trimis peste poartă la capătul unei acţiuni superbe. Fostul atacant al Craiovei şi al Stelei a fost şi în repriza secundă cel mai periculos om al gazdelor şi a reuşit să marcheze în ultimul minut, printr-un şut din colţul careului mic. Mihai Roman a majorat diferenţa pe un contraatac, în al 5-lea minut de prelungiri.
„O victorie extrem de binevenită, după trei meciuri în care am fi meritat mai mult, dar nu am obţinut. Am avut ocazii, dar presiunea este mare în acest moment. Dacă nu jucam cu cap şi nu îi motivam la pauză, probabil nu am fi obţinut nimic de la acest meci. Mai sperăm la evitarea retrogradării, suntem încă în cărţi. Florin Costea resimte o presiune şi mai mare decât restul elevilor mei, dar cea mai mare răsplată a sa este golul pe care l-a marcat. Ştiu ce încredere îi poate da această reuşită şi cred că va creşte de la meci la meci. Victoria aceasta a venit într-un moment important, când se întrerupe campionatul”, a spus tehnicianul Jerry Gane.