Fotbal, Liga a II-a

FC Olt învinge pe Damila

Cele două echipe oltene care au stat în această etapă, FC Olt şi Damila, s-au întâlnit azi la Slatina, într-un joc amical. Slătinenii s-au impus cu 2-1, prin reuşitele lui Firţulescu (minutul 9-penalty) şi Ene (minutul 20), respectiv Codin 56.
În prima repriză, antrenorul Damilei, Claudiu Niculescu nu a mizat pe formula de bază, în teren regăsindu-se doar trei dintre titularii folosiţi în prima etapă, la Tg. Mureş. FC Olt a profitat şi după 20 de minute conducea cu 2-0. După pauză, Niculescu a folosit o echipă mai aproape de cea obişnuită, în timp ce tehnicianul gazdelor, Dan Oprescu, a făcut câteva modificări. Damila a câştigat partea secundă, dar nu a mai reuşit să egaleze.
Săptămâna viitoare, FC Olt va debuta în retur, contra FC Maramureş, în timp ce Damila va sta din nou.

FC Olt: Bordea, Giurcă, Cosic, Şerban, Bancu, Polgar, Quist, Firţulescu, David, Marin, Ene. Au mai jucat Gafiţa, Matei, Dima, Vâlcică, Rioşanu, Anghelina.

Damila: D. Geantă, Samson, Cucui, Pîrvulescu, E.Stoica-Iordache, Popescu-Melcea, B. Geantă, Iancu- Voinea. Au mai jucat Matache, Deaconescu, I. Stoica, Bărbulescu, Masser, Codin, Lircă, Smedescu, Negruţ.