Fotbal, Liga a II-a, CSM-FC Argeş 1-0

CSM, debut cu dreptul

Vâlcenii i-au dedicat succesul secretarului general Jean Turmacu, care a devenit tată

În primul joc din retur, CSM Rm. Vâlcea s-a impus azi, scor 1-0, în disputa cu FC Argeş. Singurul gol al partidei a fost reuşit de către Surugiu (FOTO-faza golului), în minutul 66, care a marcat cu capul după o centrare din flancul drept venită de la Szabo. La final, alb-albaştrii i-au dedicat victoria secretarului general Jean Turmacu, care a devenit azi tatăl unei fetiţe.
Disputat pe un gazon foarte prost, jocul a fost mult sub aşteptările celor 300 de suporteri. Disputa a debutat cu accidentarea lui Vasile, lovit chiar de fostul jucător al CSM-ului, Vişa, prilej pentru suporteri să îl apostrofeze pe actualul fundaş piteştean.
Prima ocazie vine în minutul 26, când Szabo, bine găsit în careu, şutează în transversală, mingea ajunge la Surugiu, care trage mult peste poartă. În finalul reprizei, Pârvu centrează puternic în faţa porţii lui Croitoru şi C. Stoica este aproape să devieze în plasă.
Partea secundă debutează cu o ocazie monumentală, Surugiu şi Nkongue ratând în aceeaşi fază din 3 metri. Tomozei are şi el posibilitatea desprinderii în minutul 80, când şutul său se scurge puţin pe lângă poartă.
În final, CSM obţine o victorie importantă şi deşi rămâne pe locul 10, face un pas important spre evitarea retrogradării. La finalul jocului, patronul Cătălin Rufă a intrat în vestiar pentru a-i felicita pe jucători şi a le promite o primă pentru victorie.

►Vâlcea: Pascal - Tomozei, Apostol, Plecanciuc, Vătăjelu - Pârvu, Neagoe - Vasile (Szabo 3), C. Stoica, Surugiu (Nicolae 69) – Nkongue (Traore 87). Antrenor: Alexandru Pelici
►FC Argeş: Croitoru - Ad.Voicu (Dulcea 85), Vişa, Negoiţă, Briceag - Al. Popa (Mirescu 80), Răuţă (Enuţă 70), Cârstoiu, Manole - M. Ion, Ivănică. Antrenor: Iulian Crivac