Fotbal, Liga I

Severinul încă speră

CS Turnu Severin a obţinut azi primul succes din retur, 2-0 pe teren propriu, contra Gaz Metan. Astfel, trupa lui Gane continuă să spere la menţinerea în Liga I. Florin Costea a deschis scorul în minutul 90, profitând de respingerea greşită a portarului advers. În minutul 94, acelaşi Costea a pasat decisiv pe contraatac lui M. Roman, care a închis tabela la 2-0. Fostul atacant al Stelei şi al Craiovei a oferit şi una dintre cele mai frumoase faze ale etapei, dar a ratat incredibil după ce driblase trei adversari.
Oltenii ramân pe poziţia a 17-a, acumulând 17 puncte, fiind la patru puncte de prima clasată deasupra liniei retrogradării, U Cluj.

CS TURNU SEVERIN: Panagopulous - Dănănae, Durimel, Asanovic, Dzhalilov - Neacşa, Olah, Hasanovic, Brata (M. Roman 72) - Fl. Costea, Thomas (Bălău 90). Antrenor: Ionel Gane

GAZ METAN: Greab - Radovic (Avram 64), Trtovac, Markovic, Buzean - Nicandro, Todea (D. Roman 69) - Llullaku (Drăghici 86), Erik, C. Petre - Bawab. Antrenor: Gheorghe Mulţescu
Arbitri: Robert Dumitru- Avram Grigoriu, Mircea Grigoriu