Fotbal, Liga a II-a, Damila

Damila câştigă la Tg. Mureş

Trupa lui Cl. Niculescu urcă pe locul 3 şi revine în lupta pentru promovare

În prima etapă a returului, azi, la Tg. Mureş, Damila a învins cu 2-0 pe FCM, un succes care îi readuce pe alb-verzi pe locul 3 şi implicit în lupta pentru promovare. Claudiu Niculescu a debutat oficial la Damila cu un rezultat mare, care reaprinde speranţa promovării încă din acest sezon.

Damila făcut un joc excelent, având o apărare perfectă, care nu a permis mureşenilor să se apropie de poarta lui Matache decât spre final. Pe atac, oltenii au fost periculoşi, chiar şi în absenţa golgeterului eşalonului secund, Albert Voinea, suspendat două etape. A fost mai întâi ocazia mare a lui Negruţ, care, în minutul 20, nu a reuşit să profite de gafa portarului Balauru. Codruţ Lircă a deschis scorul în minutul 28, deviind cu capul la colţul lung o centrare excelentă a lui Bogdan Geantă, mingea poposind în plasă după ce mai întâi a lovit bara Trupa lui Niculescu s-a desprins în minutul 59, după un contraatac pe flancul drept, când Ad. Popa a pasat decisiv la firul ierbii în careu şi atacantul împrumutat de la CFR Cluj, Sergiu Negruţ a marcat din 4 metri, cu toată opoziţia portarului Balauru.

În minutul 70, mureşenii au avut prima ocazie importantă, când Punosevac a şutat în transversală dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Sârbul Punosevac a mai avut o bară în minutul 88, când lovitura sa de cap a fost deviată de portarul Matache în stâlpul porţii.

►FCM: Balauru - Peteleu, Nicu, Vârtic, Cucu - Hanca (Ganea 46), Precup (Pădureţu 63), Stere (cpt.), Şaim - C. Cristea (Huiban 46), Punosevac.
Antrenor: Daniel Isăilă

Damila a arătat o atitudine excelentă, nu a refuzat jocul niciun moment şi nu a tras de timp, dovedind că este o serioasă candidată la promovare. Prima clasată, Corona a stat, în timp ce a doua, Poli Timişoara a pierdut la Arad.

►Damila: Matache - Nwabueze, Deaconescu, I. Stoica (cpt.), Cucui - Menassel (L. Iordache 85), Bărbulescu- Ad. Popa, Lircă, B. Geantă (Codin 66)-Negruţ (Melcea 80).
Antrenor: Claudiu Niculescu
Arbitri: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca) - Stelian Slabu (Braşov), Iulius-Radu Timar (Marghita).