Un comentariu la postarea anterioară mi-a atras atenţia în mod deosebit. „Ar fi foarte bine dacă s-ar şi finaliza acest proiect, poate aşa staţiunea, care nu mai este ca altădată - ştiu pt. ca sunt din Govora şi ştiu cum era odată - ar reveni la viaţa”, spune Rodica Popescu.
Este vorba despre pădurea-parc pentru care primarul Mihai Mateescu şi echipa sa au pregătit documentaţia necesară pentru preluarea de la statul român, în proprietate locală, a unei suprafeţe importante din pădurile care înconjoară staţiunea Băile Govora. Mi-a atras atenţia îndoiala exprimată de doamna Rodica Popescu. Îndoială care s-a strecurat în inimile tuturor românilor în legătură cu proiectele de dezvoltare şi de modernizare a localităţilor din România, multe dintre ele blocate sau întârziate din cauza absenţei banilor pentru finanţare.
Sincer, nu-mi place că lumea îşi înfrânează speranţele în mai binele nostru colectiv. În plus, proiectul pădurii-parc din Băile Govora nu are nevoie în acest moment decât de o documentaţie bine întocmită, convingătoare pentru evaluatorii statali, de care depinde trecerea din proprietatea statului în cea a comunităţii locale. Cât despre amenajarea în sine a parcului, ea se va face în cadrul unui proiect în sine, finanţat cel mai probabil din bani europeni. Puţini bani, pentru că amenajările necesare sunt puţine şi deloc agresive cu mediul. Dimpotrivă. O pădure parc este un spaţiu care conservă perfect condiţiile naturale iniţiale. Aleile, potecile, mobilierul necesar şi platformele pentru admirat panorame sunt amenajate ori construite cu materiale prietenoase cu natura, ieftine de obicei.
Revin la îndoiala exprimată în comentariul despre care am vorbit. Este corectă, în condiţiile în care se fac investiţiile publice în această perioadă. Nu este însă utilă celor care au de luptat pentru realizarea acestui proiect. Un strop de speranţă în plus şi o susţinere publică evidentă ajută pe iniţiatori să-şi ducă la bun sfârşit proiectul şi-i poate obliga pe decidenţi să înţeleagă mai bine şi mai rapid utilitatea publică, necesitatea şi beneficiul. Comentatorul de pe pagina mea de comunicare ştie prin observaţie directă istoria Băilor Govora pe parcursul mai multor decenii. Staţiunea a parcurs drumul anevoios al adaptării la schimbarea de regim din România, în aceeaşi paşi cu majoritatea staţiunilor balneoclimaterice de pe la noi. Este evidentă o accelerare a modernizării ei în ultimii ani. În prelungirea acestui spirit viu şi determinat vine proiectul lui Mihai Mateescu de a realiza aici o pădure-parc de mari dimensiuni.
Sprijin maxim pentru cei care visează şi planifică în mod evident binele comunităţii lor!
Deputat, Eugen Neaţa!








