Handbal feminin, Liga Naţională

Oltchim, invincibilă doar în campionat

Într-un joc contând pentru etapa a XV-a a Ligii Naţionale feminine de handbal, Oltchim s-a impus în Capitală, scor 32-24(19-13) în disputa cu CSM Bucureşti. Roş-albastrele au evoluat mulţumitor în prima repriză, dar şi în finalul părţii secunde. Pentru Oltchim au marcat Bulatovic 8, Farcău 7, Manea 5, Nechita 4, Pineau 3, Barbosa 3, Stanca 1, Meiroşu 1. Nu au jucat, fiind accidentate, Ungureanu, Neagu şi Curea. ”Am jucat bine timp de 40 de minute, atât în atac, cât şi în apărare. E un plus pentru noi" a spus Jakob Vestergaard. Danezul a adăugat că Oltchimul se gândeşte doar la meciul cu Zvezda Zvenigorod, care va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 15:00 şi că nu e îngrijorat privind memoriile Barbosei, Ionelei Stanca şi Silviei Navarro, care ar putea deveni libere de contract imediat după meciul cu rusoaicele.
Trupa lui Vestergaard are punctaj maxim şi şase ”lungimi” avans faţă de a doua clasată, HCM Baia Mare.
Pe 2 martie, vâlcencele vor juca pe teren propriu cu Corona.