Fotbal

CS Turnu Severin, victorie cu forcepsul în faţa CSM Rm. Vâlcea

Într-un joc amical disputat azi la Drobeta Turnu Severin, echipa locală a învins cu 2-1 pe CSM Rm. Vâlcea. Deşi între cele două echipe este diferenţă de un eşalon, jocul a fost echilibrat, iar un egal ar fi fost just după cele petrecute pe teren. Golurile gazdelor au fost marcate de Poiană (minutul 1) şi Roman (minutul 90-penalty), în timp ce pentru vâlceni a înscris Neagoe (minutul 23). Centralul partidei, fostul jucător al CSM-ului, Marian Balaci a decis jocul, dictând cu mare uşurinţă un penalty pentru gazde în ultimul minut, fază la care banca vâlceană a protestat vehement.

Cu întreg lotul schimbat în această iarnă, severinenii nu par a avea şanse să acumuleze prea multe puncte în returul Ligii I. "Nu pot să pun că sunt foarte mulţumit sau că mă bucur de această victorie cu 2-1, cu toate că rezultatul mă interesează tot timpul. Ar fi multe concluzii de tras. E greu să faci imediat o echipă, după ce ai schimbat întreg lotul, fiindcă relaţiile de joc au de suferit. Mai avem o lună la dispoziţie să facem o echipă aşa cum îmi doresc eu şi care să fie pe placul suporterilor. Eu încă îi mai aştept pe Florin Costea şi Dorel Stoica! Am vorbit cu ei şi sper să se alăture lotului săptămâna viitoare”, a spus Jerry Gane, antrenorul penultimei clasate din Liga 1.

CS Turnu Severin – CSM Râmnicu Vâlcea 2-1 (1-1)

Marcatori: Cristian Poiană (1), Mihai Roman (90 – pen) / Andrei Neagoe (23)

Severin: Panagopoulos – Moustakis, Tătaru, Asanovic, Velcovici – Brata, Olah, Hazanovic, Poiană – Arnăutu, Tole. Au mai intrat: Mecea, Stavros – Biris, Avramescu, Dăruială, Roman, Arezina, Negotei, Bubalo, Tripsas, Papagerides, Villas, Brozbic, Vladimir

CSM: Hotoboc- Tomozei, Plecanciuc, Dumitraşcu, Vătăjelu - Pârvu, Neagoe - Vasile, Nicolae, Surugiu- C. Stoica. Au mai jucat Pascal, Cruceru, Cl. Popa, Pădurariu, Eremia, A. Ionescu, Florea, M. Vlad, Ştefan.