Craiova câştigă la Piteşti

SCM Craiova s-a impus duminică în Trivale, câştigând cu 83-73 (18-17, 23-13, 16-29, 26-14) partida cu BCM Piteşti, într-un meci din cadrul etapei a XVII-a. Baschetbaliştii craioveni au dominat primele două sferturi, dar au căzut în al treilea, când gazdele au trecut la conducere. În ultimul sfert, craiovenii au făcut legea pe semicerc şi au bifat a 12-a victorie din acest campionat, care i-a dus pe locul 4 în clasament. Levals Seals a fost cel mai bun jucător al Craiovei, reuşind 21 de puncte şi 6 recuperări, iar Ionuţ Drăguşin a adus 19 puncte pentru echipa antrenată de Andelko Mandic. „Un joc foarte disputat în care am arătat că avem o echipă competitivă. Au existat acele momente, din sfertul trei, când gazdele au forţat răsturnarea situaţiei, dar aşa cum ne aşteptam băieţii au făcut ce trebuia în teren şi ne-au adus o nouă victorie foarte muncită şi meritată”, a spus managerul Marius Toma. Următorul joc în Sala Polivalentă al craiovenilor este programat pe 20 ianuarie, de la ora 19, contra echipei CS Giurgiu.