Handbal feminin, Campionatul European din Serbia

Tricolorele, ce deziluzie

Naţionala României a ratat calificarea în semifinalele Europeanului din Serbia, după eşecul suferit aseară, 19-25 cu Ungaria. Dacă trupa lui Tadici s-a apărat acceptabil, atacul a suferit enorm, ”tricolorele” neavând deloc soluţii la linia de 9 metri şi acumulând în repriza secundă minute în şir fără gol marcat. Golurile României au fost marcate de către Neagu 6, Nechita 6, Stanca 3, Brădeanu 1, Meiroşu 1, Geiger 1, Dincă 1. Acest joc a reprezentat încă o dovadă că performanţele Oltchimului în Europa se bazează în special pe straniere, cele care fac diferenţa la Vâlcea în special la nivelul interilor.
România mai are de jucat mâine(ora 19.15) un meci, contra Germaniei, care nu mai are nicio importanţă, Muntenegru şi Ungaria fiind calificate deja în semifinale.