Fotbal, Liga a II-a, FC Argeş - Damila 3-2

Final ratat de tur

Damila a încheiat turul cu un nou eşec, 2-3 la Piteşti, cu FC Argeş, după un meci în care a condus la pauză.

Cu o defensivă improvizată după absenţele lui Samon, I. Stoica şi A. Stoica, Lincar a început cu Melcea fundaş drepta si cu Hlinca pentru prima dată titular.

Vâlcenii au primit gol în minutul 4, după ce M. Ion a speculat eroarea lui Posteucă. Golgeterul eşalonului secund, Albert Voinea a întors rezultatul cu o ”dublă” reuşită în minutele 16 (penalty) şi 44. Atacantul vâlcenilor şi-a bătut însă joc de reuşitele sale şi de rezultat, arătând gesturi obscene catre banca argeşeană după al doilea gol, fapt care i-a atras cartonaşul roşu şi implicit eliminarea.

În inferioritate, Damila nu a mai rezistat după pauză, când argeşenii au dominat şi au reuşit să câştige prin reuşitele lui Dulcea din minutul 68 şi Manole în minutul 72. Totuşi, înaintea golurilor gazdelor, Ad. Popa a mai avut o ocazie imensă, din situaţie de singur cu portarul advers.
Cele două eşecuri consecutive din finalul turului fac ca Damila să ierneze pe locul 4, dar destul de departe de primele două locuri, cele care asigură promovarea. Patronul Dan Niţu a anunţat că va aduce minim 4 jucători, în tentativa de a forţa promovarea.

FC Argeş Piteşti - Damila Măciuca 3-2 3-2 (1-2)
Au marcat M. Ion 4, Dulcea 68, Manole 72 respectiv Voinea 16-pen. şi 44
Eliminări: Voinea 45.
FC Argeş: Vreme - Voicu (cpt.), Negoiţă (Dulcea 55), Botea, Briceag - Manole, Cârstoiu, Răuţă, Iancu - Ivănică (Negrea 90), M. Ion (Stănescu 78). Antrenor: Iulian Crivac.
Damila: Dr. Geantă - Melcea, Pârvulescu, M. Posteucă, Ed. Stoica - Hlinca (Militaru 68), Iordache, Lircă (B. Geantă 75) - Ad. Popa (Bălan 87), Voinea, Codin. Antrenor: Erik Lincar.
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti) şi Adrian Mărginean (Aiud).