Fotbal, Liga 1 - Astra Giurgiu – Pandurii Târgu Jiu 4-1

Pandurii încheie turul pe locul trei

În ultima etapă a turului, echipa gorjeană a fost spulberată la Giurgiu şi a pierdut locul secund al clasamentului chiar în detrimentul Astrei

Gazdele s-au impus cu 4-1 după un meci pe care l-au controlat în totalitate. Astra a deschis scorul încă din minutul 9, când japonezul Seto Takayiuki a reluat din 3 metri centrarea lui Budescu. Maxim a egalat în finalul primei reprize, după ce a deviat centrarea lui Cristea. În partea secundă, echipa mutată în toamnă la Giurgiu a mai punctat de trei ori. La scurt timp de la revenirea de la cabine, Mureşan a readus Astra în avantaj, reluând cu capul cornerul lui Distefano, iar în minutul 53 Budescu a majorat avantajul, cu o superbă lovitură liberă, de la 22 de metri. Peste doar 2 minute, Fatai a punctat şi el, cu un şut pe lângă neinspiratul Mingote. Gazdele au mai avut şi o bară, prin Morais.

Grigoraş: „Jucătorii mei au fost în aer”

"O mostră de cum nu trebuie să te prezinţi. Probabil pentru unii acest salt a fost fatal. Trebuie analizată situaţia cât mai bine şi să luăm măsurile de rigoare.", Petre Grigoraş, antrenor Pandurii Tg. Jiu

La finalul partidei, antrenorul Pandurilor s-a arătat foarte dezamăgit de mentalitatea elevilor săi. „Ne-am decepţionat fanii. Am demonstrat cum se pierde un meci în nouă minute. Ceva s-a discutat la pauză şi cu totul altceva s-a făcut când s-a intrat pe teren. Unii jucători nu înţeleg cât de greu este să ajungi în fruntea clasamentului şi cât de uşor poţi să cobori. Sunt mulţi care m-au dezamăgit. Au jucat pe vârful picioarelor. Au fost în aer în multe momente ale jocului. Nu au stat cu ambele picioare pe pământ. Aerul înălţimilor i-a afectat pe unii jucători, care nu înţeleg că fotbalul e un sport colectiv. La cum ne-am prezentat, e clar că nu aveam nicio şansă la Giurgiu. Sunt supărat şi pe mine. Accept înfrângerea, dar nu pot accepta faptul că elevii mei au tratat atât de lejer partida, ca şi cum ni s-ar fi cuvenit locul doi. O mostră de cum nu trebuie să te prezinţi. Probabil pentru unii acest salt a fost fatal. Trebuie analizată situaţia cât mai bine şi să luăm măsurile de rigoare. Ne-am bazat pe un nucleu destul de restrâns de jucători. Nu avem o concurenţă acerbă”, a spus Petre Grigoraş. Acesta nu va putea conta vineri, contra Universităţii Cluj, în prima etapă a returului, pe Viera şi Unguruşanu, suspendaţi în urma meciului cu Astra.