Handbal feminin, Liga Campionilor, Gyori Audi ETO KC - SCM Râmnicu Vâlcea 35-29 (20-15)

Gyori Audi ETO KC - SCM Râmnicu Vâlcea 35-29, în Liga Campionilor

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă în deplasare de echipa maghiară Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 35-29 (20-15), sâmbătă, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României, care era deja calificată în sferturile de finală, a condus campioana Europei cu 2-0 şi 5-3, dar apoi Gyor a preluat controlul şi s-a desprins pe tabelă, intrând la pauză cu un avans de cinci goluri, 20-15.

Gyor a avut şi opt goluri avantaj în partea secundă, 24-16, dar formaţia vâlceană s-a apropiat la trei goluri, 27-24, Gyor câştigând cu 35-29.

Golurile echipei din Râmnicu Vâlcea au fost înscrise de Kristina Liscevic 5, Alexandra Badea 5, Ann Grete Norgaard 5, Irina Glibko 4, Asma Elghaoui 3, Samara Da Silva Vieira 3, Jelena Trifunovic 2, Cristina Florica 1, Raluca Băcăoanu 1.

Pentru Gyor au marcat Stine Oftedal 6 goluri, Eduarda Amorim 5, Bernadett Bodi 4, Anne Mette Hansen 4, Szidonia Puhalak 3, Kari Brattset 3, Veronica Kristiansen 3, Amanda Kurtovic 2, Katarina Bulatovic 2, Jana Knedlikova 2, Beatrice Edwige 1.

Meciul a fost arbitrat de italienii Francesco Simone şi Pietro Monitillo, iar delegat EHF a fost portughezul Antonio Marreiros.

Gyori Audi ETO KC a câştigat grupa cu 19 puncte, iar în sferturi o va înfrunta pe CSM Bucureşti. Pe locul secund se află Brest Bretagne Handball, 15 puncte (9 jocuri), a treia este Buducnost Podgorica, 10 puncte (9 j), SCM Râmnicu Vâlcea s-a clasat pe patru, cu 7 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana este a cincea, cu 3 puncte (9 j), iar IK Savehof e a şasea, cu 2 puncte (9 j). Primele patru s-au calificat în sferturi.