Handbal feminin, Liga Naţională

SCM Craiova, învinsă de Zalău

4.000 de spectatori au susţinut echipa craioveană în noua Polivalentă

În noua sală Polivalentă din Craiova, în faţa a 4.000 de spectatori, SCM a pierdut azi, 16-20 (9-6) partida cu HC Zalău, prima acasă după 18 ani. Partida din această dimineaţă a contat în devans pentru etapa a 9-a a Ligii Naţionale, programată oficial în 12 ianuarie 2013. A fost ultimul joc din acest an, competiţia internă fiind întreruptă, datorită reunirii echipei naţionale, în 20 noiembrie.
În prima repriză, oltencele au fost în permanenţă la conducere, (4 - 1 min 9) şi (8 -5 min 22). Cu Ildiko Barbu în mare formă, primind primul gol abia după 11 minute, cu Gogorţă şi sărbătorita Băbeanu în vervă, jucătoarele lui Bogdan Burcea au intrat la cabine cu un avantaj important, 9-6, care anunţa o surpriză. După pauză, însă, trupa lui Tadici a revenit puternic şi de la 7-11, a marcat şase goluri consecutive, desprinzându-se la 13-11. Pe final, sălăjencele s-au distanţat şi s-au impus fără emoţii: 20-16.

SCM Craiova: Barbu, Pătuleanu - Gogoriţă (7), Ianaşi (3), Băbeanu (2), Ilie (2), Mitran (1), Briscan (1). Antrenori: Bogdan Burcea şi Grigore Albici

HC Zalău: M. Mureşan, Roman, A. Mureşan- marcatoare: Szucs (5), Czeczi (4), Beşe (4), Bădiţă (3), Şomoi (2), Pop (2). Manager: Gheorghe Tadici