Fotbal, Liga 1 - FC Braşov – Pandurii Tg. Jiu 0-1

Pandurii Târgu Jiu respiră la poalele Tâmpei

Echipa lui Grigoraş s-a impus pe final la Braşov şi a pus capăt seriei de trei etape fără victorie

După 0-0 cu Steaua, 0-2 cu Viitorul Constanţa şi 2-2 cu CS Turnu Severin, Pandurii au dispus cu 1-0 de Braşov şi au revenit pe locul secund. În urma acestui eşec, antrenorul ardelenilor, Sorin Cârţu, şi-a dat demisia.

De 87 de minute au avut nevoie oltenii de la Gorj să deschidă scorul, prin Lemnaru, care a valorificat pasa lui Batin. Oaspeţii au avut o posesie mai bună, dar Braşovul şi-a creat cea mai mare ocazie a primei reprize, fază la care Mingote a respins cu mâinile balonul trimis cu capul de Munteanu, după care a îndepărtat pericolul cu piciorul. „Veneam după o serie neagră, fusesem eliminaţi şi din Cupa României, şi aveam nevoie de un succes. Gazdele au fost peste noi în primele 20 de minute, dar ne-am revenit şi am fost superiori în multe momente ale jocului. Se părea că meciul se îndreaptă spre un 0-0, dar a venit execuţia lui Lemnaru, care ne-a adus victoria. Trei puncte foarte importante. Eu nu mă mulţumesc de obicei cu egalul, dar după cum decurgea jocul era bun şi un punct. Poate era mai echitabilă o remiză, dar fotbalul se joacă pe goluri. La începutul campionatului ne-am propus clasarea pe locurile 6-10, ţinând cont de valoarea lotului, dar mă bucur că aceşti jucători mai puţin cunoscuţi au reuşit să se autodepăşească şi să ajungă pe 2. Deocamdată nu am realizat nimic. Vedem la finalul turului unde suntem. Ca să te baţi la titlu trebuie să investeşti masiv şi poate nici aşa nu reuşeşti, exemplu cel mai bun fiind Vasluiul”, a spus Grigoraş.