Fotbal, Liga 1, CS Turnu Severin-Gloria 1-0

Oltenii au spart gheaţa

Echipa CS Turnu Severin a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Gloria Bistriţa, în primul meci al etapei a XV-a a Ligii 1, gazdele reuşind prima victorie din acest sezon.
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Neacşa, în minutul 83, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta, balonul centrat de el nefiind atins de nimeni şi păcălindu-l pe portarul Dolha. În minutul 38, gazdele au ratat şi un penalty, Vancea irosind lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul Sebastian Colţescu pentru faultul comis de Anton asupra lui Moutinho.
CS Turnu Severin acumulează opt puncte, dar rămâne ultima clasată în Liga 1, cu şanse mici să evite salvarea de la retrogradare.

CS Turnu Severin: Marinescu - Mitici, Durimel, Dandea, Giurgiu (Neacşa '60) - Buleică, Golici, Moutinho, Zaharia - Vancea, Thomas (Arnăutu '27, Gugu '90). Antrenor: Nicolo Napoli
Gloria Bistriţa: Dolha - Peteleu, Kanon, O. Ionescu, Reano - Anton (Layo '86), Romario - Predescu (Enescu '82), Ayza, Zahiri (Ţârcă '61) - Curtuiuş. Antrenor: Nicolae Manea.
Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Micloş Nagy, Gero Szabo (asistenţi) - Cătălin Botaş (rezervă).