Handbal feminin, Liga Florilor, CSM Slatina - SCM Rm. Vâlcea 23-30 (8-14)

Victorie fără emoţii în derby-ul Olteniei

SCM Rm. Vâlcea a bifat al doilea succes consecutiv în Liga Naţională, echipa lui Florentin Pera impunându-se fără mari emoţii în deplasarea de la Slatina. Gazdele au stat cât de cât aproape de campioane 20 de minute. Paradele Iuliei Dumanska şi apărarea excelentă a vâlcencelor au făcut însă diferenţa până la pauză, acolo unde Vâlcea a intrat cu 6 goluri avantaj: 14-8.

Şi în partea a doua lucrurile au stat la fel. Vâlcea s-a apărat exact şi a marcat goluri uşoare pe contraatac. Vâlcea a avut posibilitatea să-şi odihnească titularele şi să le dea minute tinerelor Diana Ciucă şi Alexandra Badea. De altfel goalkeeperul a avut din nou o prestaţie reuşită, parând între altele trei aruncări de la 7 metri.

S-a terminat 30-23, un succes fără probleme pentru vâlcence care parcă încep să-şi ridice nivelul jocului în defensivă.

CSM Slatina 23
L. Stan, Dulgheriu, Nagy - Cîrligeanu 3, Draghici, Şchiopu, Fulgoi, Vasiliu 1, A. Andrei 3, Corban 2, Chitacu 2, L. Popescu 5, Rusu 3, Ostase 3, I. Andrei, Stoicănescu 1. Antrenor: Victorina Bora