Liga 1 - CS Pandurii Târgu Jiu - CS Turnu Severin 2-2

Severinul, surpriză de proporţii la Tg.Jiu

Echipa antrenată de Petre Grigoraş n-a reuşit să învingă ultima clasată din Liga 1 şi, cu doar 2 puncte în ultimele 3 etape, nu mai poate visa la titlul neoficial de campioană de toamnă

Speranţele Pandurilor au fost năruite chiar de oltenii de la Dunăre, aflaţi pe ultimul loc în Liga 1. Elevii lui Petre Grigoraş au deschis, nemeritat scorul, în minutul 19, la reluarea lui Călin Cristea, după ce oaspeţii rataseră trei mari ocazii, prin Hugo Moutinho (11), Alin Buleică (15) şi Jovan Golic (16). Alex Zaharia a egalat în minutul 44, dar Viera a refăcut diferenţa în prima parte a reprizei secunde, printr-o lovitură de cap. Acelaşi Zaharia a restabilit egalitatea, în minutul 84, cu o frumoasă execuţie, din afara careului. Partida s-a încheiat nedecisă, scor 2-2, iar CS Turnu Severin a pus capăt seriei de patru înfrângeri. Vineri, de la ora 19, echipa lui Napoli va primi vizita Gloriei Bistriţa şi va încerca să obţină prima victorie a sezonului. "Un punct meritat. Jucătorii au dat dovadă de caracter, deşi au restanţe de trei luni", a spus Napoli. "Suntem în criză, arătăm ca o echipă obosită", a replicat Grigoraş.

Pandurii Târgu Jiu - CS Turnu Severin 2 - 2 (1-1)
Au marcat: C. Cristea (19), Viera (58) / Zaharia (41, 83)

Târgu Jiu: Mingote - Rusu (Pleaşcă '46), Viera, Mamele, Vlad - Voiculeţ, Nistor, C. Cristea - Boutadjine (Răduţ '46), Lemnaru, Maxim (Băcilă '84). Antrenor: Petre Grigoraş.

Turnu Severin: Marinescu - Mitic, Durimel, Dandea, Giurgiu (Kader '78) - Golic, Moutinho - Buleică, Vancea, Zaharia - Arnăutu (Neacşa '57, Gugu '90+3). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Rusu '11, Răduţ '69 / Giurgiu '44, Moutinho '78, Kader '81, Neacşa '90+3.

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleţ, Florin Ungureanu