Handbal feminin, Liga campionilor, Oltchim-Randers 27-23

Vâlcea, în primele opt din Europa

Victoria obţinută duminică seara în Sala Traian, 27-23 cu Randers a asigurat matematic Oltchimului calificarea în grupele principale ale Ligii Campionilor
Danezele au făcut o primă repriză foarte bună în apărare şi au condus şi la diferenţe de trei goluri. Vâlcencele au tranşat meciul în finalul primei părţi şi în debutul reprizei secunde, când şi-au asigurat un avantaj consistent.
Astfel, Oltchim s-a impus în faţa Randersului fără emoţii, cu 27-23. Înaintea ultimelor două jocuri din grupă, trupa lui Vestergaard are punctaj maxim şi este calificată matematic în faza următoare, a grupelor principale. Pentru Oltchim au marcat Brădeanu 7, Curea 5, Neagu 4, Managarova 4, Manea 3, Stanca 2 şi Bulatovic 2.
Sâmbătă, în celălalt joc din Grupa A, Hypo a învins pe Buxtehude, scor 27-24 şi austriecele au prima şansă la locul 2. Randers continuă să mai spere, însă trebuie să câştige ultimele două jocuri, iar Hypo să nu scoată punct la Viena cu Oltchimul. După meciurile din etapa a IV-a a Ligii Campionilor, în grupele principale mai sunt calificate matematic Gyor, FTC Rail Cargo şi Larvik.